Farmy wiatrowe w Belgii z ogromnym państwowym wsparciem

Komisja Europejska uznała, że belgijskie przepisy dotyczące wsparcia publicznego dla sektora wiatrowego są zgodne z normami unijnymi. Tym samym KE zatwierdziła projekt dofinansowania budowy trzech morskich farm wiatrowych w wysokości 3,5 miliarda euro. 

Wsparcie rządowe trafić ma do trzech projektów, które budowane będą na Morzu Północnym, na belgijskich wodach terytorialnych – Mermaid (235 MW), Seastar (252 MW) oraz Northwester2 (219 MW). 

Program wspierania instalacji off-shore, uchwalony przez rząd Belgii, KE zatwierdziła w 2016 roku. Na mocy tych przepisów operatorzy otrzymują certyfikaty za produkcję zielonej energii, a następnie mogą certyfikaty te sprzedawać operatorom systemu przesyłowego. Wsparcie dla wymienionych farm jest przyznawane właśnie w ramach tego projektu. 

Komisja uzasadniła swoją decyzję wskazując, że budowa tych trzech farm zredukuje poziom zanieczyszczenia środowiska, zmniejszając ilość energii produkowanej z konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej. Jednocześnie KE uznała, że dofinansowanie to nie zakłóci konkurencji na rynku europejskim, ale jest konieczne, by budowa farm była ekonomicznie opłacalna. 

Dzięki tym projektom Belgia będzie mogła zrealizować swój cel OZE na 2020 rok, który wynosi 13%.

Źródło: wnp.pl

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wiele polskich miast rezygnuje z grabienia liści

W ostatnich miesiącach Wrocław dał się kilkukrotnie pozytywnie poznać jako miasto wspierające dziką przyrodę. Latem zrezygnowali z koszenia części trawników (m.in. dla owadów), jesienią zrezygnowali z grabienia części liści, aby dać schronienie jeżom. Teraz do podobnej akcji dołączają kolejne miasta.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 4.11. – 10.11.

Za nami pierwszy tydzień listopada. Co się przez ten czasy wydarzyło? W fotowoltaice pojawił się nowy rekord oraz polska obniżka podatku VAT, a w Rosji coraz bliżej do zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży energii z OZE. To informacje pozytywne. Z negatywnych toczy się dyskusja na temat miejsca organizacji tegorocznego Sylwestra w Zakopanem, a w pasiece w Głuchołazach otruto 30 pszczelich rodzin. Oto podsumowanie tygodnia!