Finlandia wcześniej porzuci elektrownie węglowe?

węgiel

Energia elektryczna jest niezbędna do rozwoju zarówno państwa, jak i społeczeństwa. Bez niej nie narodziłoby się wiele fantastycznych pomysłów, z których obecnie korzystamy na co dzień i które ułatwiają nam życie. Jej wytwarzanie jest niezwykle ważne, stąd też niesamowity rozwój odnawialnych źródeł energii wciągu ostatnich kilku lat. Niestety wciąż na świecie są państwa, które nie chcą dostrzegać ich potencjału. Nie brakuje również takich, które krok po kroku dążą do energetycznej niezależności razem z OZE. Wśród takich krajów jest między innymi Finlandia, która ogłosiła, że rozważa przyśpieszenie wyłączenia pracujących obecnie elektrowni węglowych o 5 lat.

Początkowo Finlandia zadeklarowała, że elektrownie węglowe na jej terytorium przestaną działać do 2030 roku. Obecnie, rozważana jest zmiana tego stanowiska, tak by wyłączyć je do 2025 roku. Przyśpieszenie planu o pięć lat miałoby na celu jak najszybszą redukcję emisji CO2. By pokryć niezmienne zapotrzebowanie na energię, Finlandia planuje podjąć inwestycje, które pozwoliłyby na zastąpienie węgla gazem. Prócz tego wciąż planowane są zielone projekty, takie jak: elektrownie wodne czy spalarnie biomasy.

W 2016 roku zielona energia przyczyniła się do wytworzenia 45% energii elektrycznej w finlandzkim mikście energetycznym. Szybsze porzucenie węgla może przyczynić się do coraz szybszego wzrostu tego udziału.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Volvo i NTU przetestują w Singapurze autonomiczne autobusy o napędzie elektrycznym

Następny artykuł

Nowa Huta propaguje #dobrepostanowienia

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,