Firma FlexiPower będzie musiała naprawić instalacje PV

W gminie Ochotnica Dolna w 2016 roku podpisano umowę na montaż ponad 600 mikroinstalacji fotowoltaicznych. Była to jedna z większych tego typu inwestycji w Polsce, przygotowana przez samorząd. Panele fotowoltaiczne dzięki zamontowanej grzałce służyły do podgrzewania wody. Inwestycja miała przynieść korzyści nie tylko mieszkańcom, ale również chronić środowisko naturalne i wpłynąć na jakość powietrza w gminie przez zmniejszenie emisji pyłów.

Instalacje zamontowane w ramach projektu składały się z paneli fotowoltaicznych i grzałki. W przeciwieństwie do tradycyjnych mikroinstalacji są podłączone do grzałki. Tego typu fotowoltaika w Ochotnicy Dolnej cieszyła się sporym zainteresowaniem, dlatego rok po podpisaniu umowy z FlexiPower, samorząd wdrożył nowy program dofinansowań pod nazwą “Rozwój infrastruktury wykorzystującej OZE do wytwarzania energii elektrycznej” , w ramach którego mieszkańcy mogą otrzymać 40% dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne o zróżnicowanej mocy. Pozostałe koszty inwestycji w wysokości 60% mieszkaniec musi pokryć z własnej kieszeni.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W zamontowanych w gminie mikroinstalacjach pojawiły się usterki, przez co nie działają one prawidłowo. Prawdopodobnie winne są zamontowane przekaźniki grzałki. Wójt gminy w ostatnich dniach spotkał się z przedstawicielami firmy odpowiedzialnej za montaż i przedstawił stanowisko mieszkańców. Ochotnica Dolna spodziewa się kompleksowej naprawy 726 mikroinstalacji, czyli wymiany uszkodzonych przekaźników w jak najkrótszym czasie.


SPROSTOWANIE od firmy FlexiPower

Odnosząc się do artykułów z dnia 17 grudnia 2018 r. “FlexiPower będzie musiała naprawić instalacje PV” oraz z dnia 18 grudnia 2018 r. “Kto stoi za 700 niedziałającymi instalacji fotowoltaicznymi?”, informujemy, że spółka FlexiPower Group Sp. z o.o. Sp. k. z własnego woli wraz z producentem przekaźników, podjęła się wymiany wszystkich przekaźników mając na celu zapobieżenie występowania w przyszłości ewentualnych awarii. Jednocześnie informujemy, że zarzut niewłaściwego opisania modułu fotowoltaicznego został skierowany pod adresem Gminy Ochotnica Dolna i to gmina udzieliła na niego odpowiedzi, a FlexiPower Group Sp. z o.o. Sp. k. nie uczestniczyła w tych działaniach.

 

Źródło: podhale24.pl