Fortum połączy kraje Skandynawii siecią ultraszybkiego ładowania aut elektrycznych

Spółka energetyczna Fortum we współpracy z popularną siecią McDonald’s zainstalowała ładowarkę o wysokiej mocy HPC (High-Power-Charging) w Kristinehamn w zachodniej Szwecji.

Instalacja ta jest jednym z elementów większego projektu budowy sieci ładowarek HPC przez Fortum Charge & Drive wzdłuż głównych tras pomiędzy Oslo, Sztokholmem oraz Helsinkami. Projekt jest w realizowany z myślą o samochodach elektrycznych osiągających na jednym ładowaniu zasięgi powyżej trzystu kilometrów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak informuje portal electrive.com, instalacje HPC ładują samochody EV siedem razy szybciej. W przypadku stacji EV w Kristinehamn pojazdy nowej generacji można naładować w zaledwie dziesięć minut, co wystarczy na około dwieście pięćdziesiąt kilometrów jazdy. „McDonald’s i Fortum Charge & Drive współpracują nad rozbudową infrastruktury ładowania od 2012 roku. W tym roku zainstalowaliśmy pierwsze ładowarki, aby przetestować ich parametry i sprawdzić obciążenie. Dzięki ładowarce HPC robimy teraz pierwszy krok do infrastruktury ładowania EV 2.0” – powiedział Henrik Nerell, kierownik ds. środowiska i prasy w McDonald’s.

Pierwsza ładowarka HPC została zainstalowana przez firmę na początku 2018 roku „Rozpoczęliśmy naszą podróż z ładowarkami EV w Oslo w kwietniu. To nasz drugi krok w tworzeniu sieci, która sprawi, że podróżowanie elektromobilne stanie się jeszcze wygodniejsze. Kolejne stacje HPC zostaną otwarte w Szwecji i Finlandii w nadchodzących miesiącach” – poinformowała Annika Hoffner, szef działu opłat w Fortum.

Źródło: electrive.com, fortum.com