Fortum świętuje pierwsze sukcesy w Rosji

Pierwsza farma wiatrowa, zbudowana w ramach wspólnego przedsięwzięcia fińskiego koncernu energetycznego Fortum i rosyjskiej spółki Rusnano, rozpoczęła właśnie swoje działanie w Uljanowsku na zachodzie Rosji.

Farma o mocy 50 MW zarządzana jest przez fundusz inwestycyjny Fortum-Rusnano. Instalacja jest częścią 1823 MW zakupionych na aukcjach energii wiatrowej w Rosji w latach 2017-2018.

Projekt udało się zrealizować zgodnie z wymaganiami wykorzystania odpowiedniej ilości lokalnie produkowanych elementów i podzespołów, co zagwarantowało możliwość podpisania umowy na sprzedaż energii po cenie gwarantowanej na 15 lat.

W grudniu zeszłego roku w Fortum-Rusnano podjęto finalną decyzję inwestycyjną o budowie 100 MW projektu wiatrowego. Fundusz będzie także deweloperem kolejnej instalacji, tym razem o mocy 200 MW, która uruchomiona ma zostać w 2020 roku.

Jak podają źródła, fundusz chce podejmować decyzje inwestycyjne, za każdym razem rozważając specyfikę danego projektu, stąd brak ogólnych założeń. Maksymalny poziom inwestycji kapitałowych, jakie założyło sobie Fortum, to 15 miliardów rubli (ok. 120 milionów euro).

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

20 brytyjskich uniwersytetów podpisało kontrakt z konsorcjum TEC. Przez dekadę będą zasilane energią OZE

Dwadzieścia uniwersytetów z Wielkiej Brytanii podpisało kontrakt z konsorcjum TEC opiewający na 50 mln funtów. Przez dziesięć lat placówki edukacyjne będą korzystały z energii produkowanej przez lądowe farmy wiatrowe zlokalizowane w Szkocji oraz Walii. Celem uczelni jest nie tylko ochrona środowiska, ale także oszczędność finansowa.