Fortum świętuje pierwsze sukcesy w Rosji

Pierwsza farma wiatrowa, zbudowana w ramach wspólnego przedsięwzięcia fińskiego koncernu energetycznego Fortum i rosyjskiej spółki Rusnano, rozpoczęła właśnie swoje działanie w Uljanowsku na zachodzie Rosji.

Farma o mocy 50 MW zarządzana jest przez fundusz inwestycyjny Fortum-Rusnano. Instalacja jest częścią 1823 MW zakupionych na aukcjach energii wiatrowej w Rosji w latach 2017-2018.

Projekt udało się zrealizować zgodnie z wymaganiami wykorzystania odpowiedniej ilości lokalnie produkowanych elementów i podzespołów, co zagwarantowało możliwość podpisania umowy na sprzedaż energii po cenie gwarantowanej na 15 lat.

W grudniu zeszłego roku w Fortum-Rusnano podjęto finalną decyzję inwestycyjną o budowie 100 MW projektu wiatrowego. Fundusz będzie także deweloperem kolejnej instalacji, tym razem o mocy 200 MW, która uruchomiona ma zostać w 2020 roku.

Jak podają źródła, fundusz chce podejmować decyzje inwestycyjne, za każdym razem rozważając specyfikę danego projektu, stąd brak ogólnych założeń. Maksymalny poziom inwestycji kapitałowych, jakie założyło sobie Fortum, to 15 miliardów rubli (ok. 120 milionów euro).

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wrocław: Elektrownia słoneczna na dachach bloków bije rekordy

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery aż o 557 ton udało się uzyskać już po pierwszym roku działania Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. W tym czasie udało się też wyprodukować o prawie 10% więcej energii elektrycznej, niż zakładały to prognozy, a wszystko to z pomocą instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych na 35 dachach.