Fortum świętuje pierwsze sukcesy w Rosji

Pierwsza farma wiatrowa, zbudowana w ramach wspólnego przedsięwzięcia fińskiego koncernu energetycznego Fortum i rosyjskiej spółki Rusnano, rozpoczęła właśnie swoje działanie w Uljanowsku na zachodzie Rosji.

Farma o mocy 50 MW zarządzana jest przez fundusz inwestycyjny Fortum-Rusnano. Instalacja jest częścią 1823 MW zakupionych na aukcjach energii wiatrowej w Rosji w latach 2017-2018.

Projekt udało się zrealizować zgodnie z wymaganiami wykorzystania odpowiedniej ilości lokalnie produkowanych elementów i podzespołów, co zagwarantowało możliwość podpisania umowy na sprzedaż energii po cenie gwarantowanej na 15 lat.

W grudniu zeszłego roku w Fortum-Rusnano podjęto finalną decyzję inwestycyjną o budowie 100 MW projektu wiatrowego. Fundusz będzie także deweloperem kolejnej instalacji, tym razem o mocy 200 MW, która uruchomiona ma zostać w 2020 roku.

Jak podają źródła, fundusz chce podejmować decyzje inwestycyjne, za każdym razem rozważając specyfikę danego projektu, stąd brak ogólnych założeń. Maksymalny poziom inwestycji kapitałowych, jakie założyło sobie Fortum, to 15 miliardów rubli (ok. 120 milionów euro).