Foton Technik – opinie, oferta

Firma Foton Technik, która należy do grupy Innogy, jest jedną z największych na polskim rynku firm świadczących usługi montażu instalacji fotowoltaicznych. Czym charakteryzuje się jej oferta? Do kogo jest skierowana?

Historia Foton Technik

Foton Technik rozpoczął swoja działalność w 2015 roku. Siedziba firmy mieści się w Warszawie przy ul. Wilhelma Konrada Roentgena 7. Firma należy do grupy kapitałowej innogy/E.ON. Jej wartości to: trwałość i stabilność, partnerstwo, profesjonalizm, przedsiębiorczość, Z pasją do celu. Wykonuje ponad 1000 montaży miesięcznie.

Foton Technik prowadzi Akademię Instalatora, w ramach której kształci przyszłych techników/instalatorów. Posiada Akredytacje Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) w zakresie prowadzenia szkoleń podstawowych i przypominających w tematyce systemów fotowoltaicznych.

Do kogo skierowana jest oferta Foton Technik?

Foton Technik realizuje zarówno duże inwestycje, jak i te mniejsze skierowane do gospodarstw domowych, rolnych oraz przedsiębiorstw. Dla klientów indywidualnych, firma oferuje trzy różne pakiety.

Pakiet Base, który obejmuje pięcioletnią gwarancję na inwerter, składa się z modułów monokrystalicznych, inwertera GoodWe lub jego odpowiednika.
Pakiet Prestige z 10 letnią gwarancją, obejmuje moduły monokrystaliczne, inwerter Fronius, Solaredge lub ich odpowiednik.
Trzeci i najbardziej „elastyczny” Pakiet Flexi, w którym możemy wybrać moduły monokrystaliczne, inwerter Fronius, Solaredge lub ich odpowiednik oraz gwarancję na 5 lub 10 lat.

Możliwość połączenia instalacji fotowoltaicznej i inteligentnych urządzeń dzięki aplikacji Foton Home, która pozwala m.in. na prezentowanie ilości wygenerowanej energii czy sprawdzenie wydajności instalacji.

Co jest wliczone w cenę zestawu Foton Technik, a za co trzeba dodatkowo zapłacić?

W cenę każdego pakietu wliczone są indywidualny projekt, wycena oraz transport i montaż instalacji, dobrana konstrukcja wsporcza, instalacja zabezpieczenie i okablowanie AC/DC oraz moduł wi-fi.. Firma załatwi za nas również część formalności, jak np. złożenie wniosku o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej.

Firma umożliwia także rozszerzenie podstawowego pakietu usług. Niestety, za dodatkową opłatą. Pakiety można uzupełnić o wydłużenie gwarancji do 10 lat, ubezpieczenie instalacji na okres 10 lat, indywidualną opinię konstruktora, okresowe przeglądy serwisowe.

Firma została wyróżniona Złotym Godłem Konsumenckiego Lidera Jakości 2020 w kategorii „Instalacje fotowoltaiczne”. Otrzymała też Srebrny Laur Konsumenta 2020.

Ile kosztuje instalacja od Foton Technik?

Niestety na stronie internetowej nie jest dostępny ogólny cennik firmy. Z pewnością spowodowane jest to zależnością od różnych potrzeb i uwarunkowań poszczególnych klientów. Największy wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznej ma przede wszystkim jej moc – im bardziej skomplikowany  projekt i większa instalacja, tym wyższa cena całej inwestycji. Ważną rolę odgrywa również miejsce montażu – np. dach płaski lub spadzisty jest znacznie łatwiejszy do zagospodarowania niż ten z dużą ilością jaskółek. Rodzaj i jakość materiałów również nie pozostaje bez znaczenia – ceny komponentów o zbliżonych parametrach mogą znacząco różnić się w zależności od producenta, modelu lub technologii.

Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej?

Sposobów na obniżenie kosztów związanych z zakupem instalacji fotowoltaicznej jest kilka. Od 2019 roku działa rządowy program Mój Prąd, w ramach którego osoby fizyczne mogą uzyskać dotacje obniżającą koszt inwestycji. Wysokość takiego dofinansowania to maksymalnie 5 tys. zł. Osoby rozliczające się z podatku rolnego mogą odliczyć 25% wartości przeprowadzanej inwestycji. Klienci mogą ubiegać się również m.in. o kredyt na fotowoltaikę, czy leasing na fotowoltaikę.

Wady i zalety Foton Technik

Na podstawie oferty prezentowanej przez firmę Foton Technik zdecydowaliśmy się wyróżnić następujące wady i zalety.

Zalety

  • Gwarancja obniżenia rachunków lub zwrot różnicy w cenach za energię,
  • Rozbudowana gwarancja i rozszerzone ubezpieczenie,
  • 356 tys. zamontowanych modułów fotowoltaicznych,
  • Zarządzanie przepływem energii dzięki aplikacji Foton Home,
  • Doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji RPO.

Wady

  • Brak przejrzystego cennika dostępnego na stronie,
  • Złożenie wniosku o dotację w programie Mój Prąd nie jest wliczone w ofertę,
  • Okresowe przeglądy serwisowe jako usługa dodatkowa.
  • Brak informacji na temat producentów poszczególnych urządzeń,
  • Możliwość niezapowiedzianej zmiany inwertera.