Foton Technik – opinie, oferta

Firma Foton Technik, która należy do grupy Innogy, jest jedną z największych na polskim rynku firm świadczących usługi montażu instalacji fotowoltaicznych. Czym charakteryzuje się jej oferta? Do kogo jest skierowana?

Do kogo skierowana jest oferta Foton Technik?

Foton Technik realizuje zarówno duże inwestycje, jak i te mniejsze skierowane do gospodarstw domowych, rolnych oraz przedsiębiorstw. Firma oferuje klientom trzy różne pakiety.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pakiet Base, który obejmuje pięcioletnia gwarancja, składa się z modułów polikrystalicznych, inwertera Zever, GoodWe lub jego odpowiednika.

Pakiet Prestige z 10 letnią gwarancją, obejmujący moduły monokrystaliczne, inwerter Fronius, Solaredge lub ich odpowiednik.

Trzeci i najbardziej „elastyczny” Pakiet Flexi, w którym możemy wybrać moduły poli lub monokrystaliczne, Inwerter Zever, Fronius, Solaredge lub ich odpowiednik oraz gwarancję na 5 lub 10 lat.

Co jest wliczone w cenę zestawu Foton Technik, a za co trzeba dodatkowo zapłacić?

W cenę każdego pakietu wliczone jest niezbędne oprzyrządowanie, jak konstrukcja wsporcza, zabezpieczenia i okablowanie AC/DC oraz moduł WiFi. Firma załatwi za nas również część formalności, jak złożenie wniosku o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, wykonanie instalacji elektrycznej czy sam montaż.

Firma umożliwia także rozszerzenie podstawowego pakietu usług. Niestety, za dodatkową opłatą. Pakiety można uzupełnić o wydłużenie gwarancji do 10 lat, ubezpieczenie instalacji na okres 10 lat, indywidualną opinię konstruktora, okresowe przeglądy serwisowe oraz pomoc w pozyskiwaniu dotacji z programu „Mój prąd”.

Ile kosztuje instalacja od Foton Technik?

Niestety na stronie internetowej nie jest dostępny ogólny cennik firmy. Z pewnością spowodowane jest to zależnością od różnych potrzeb i uwarunkowań poszczególnych klientów. Największy wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznej ma przede wszystkim jej moc – im bardziej skomplikowany  projekt i większa instalacja, tym wyższa cena całej inwestycji. Ważną rolę odgrywa również miejsce montażu – np. dach płaski lub spadzisty jest znacznie łatwiejszy do zagospodarowania niż ten z dużą ilością jaskółek. Rodzaj i jakość materiałów również nie pozostaje bez znaczenia – ceny komponentów o zbliżonych parametrach mogą znacząco różnić się w zależności od producenta, modelu lub technologii.

Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej?

Sposobów na obniżenie kosztów związanych z zakupem instalacji fotowoltaicznej jest kilka. Od 2019 roku działa rządowy program Mój Prąd, w ramach którego osoby fizyczne mogą uzyskać dotacje obniżającą koszt inwestycji. Wysokość takiego dofinansowania to maksymalnie 5 tys. zł. Osoby rozliczające się z podatku rolnego mogą odliczyć 25% wartości przeprowadzanej inwestycji. Klienci mogą ubiegać się również m.in. o kredyt na fotowoltaikę, czy leasing na fotowoltaikę.

Wady i zalety Foton Technik

Na podstawie oferty prezentowanej przez firmę Foton Technik zdecydowaliśmy się wyróżnić następujące wady i zalety.

Zalety

  • Gwarancja obniżenia rachunków lub zwrot różnicy w cenach za energię
  • 25-letnia gwarancja
  • 12 000 zamontowanych instalacji
  • Doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji RPO

Wady

  • Brak przejrzystego cennika dostępnego na stronie
  • Złożenie wniosku o dotację w programie Mój Prąd nie jest wliczone w ofertę
  • Brak informacji na temat producentów poszczególnych urządzeń
  • Możliwość niezapowiedzianej zmiany inwertera – “lub”

Historia Foton Technik

Foton Technik rozpoczął swoja działalność w 2015 roku. Siedziba firmy mieści się w Warszawie przy ul. Wilhelma Konrada Roentgena 7. W 2016 roku większościowy pakiet udziałów w spółce przejęła grupa Innogy.