Fotowoltaiczne ławki pojawiły się w Gostyninie

Fotowoltaiczne ławki pojawiły się w Gostyninie

Odnawialne źródła energii są coraz powszechniejszą częścią codzienności. Elektryczne pojazdy nie są już rzadko spotykanym widokiem, a panele fotowoltaiczne upowszechniają się także na wsiach. Technologię żywo odpowiadającą na najpilniejsze potrzeby współczesnego człowieka stanowią już nie tylko urządzenia ograniczające emisję spalin, ale także takie mechanizmy, które można wykorzystywać w frustrujących chwilach związanych z kończącą się baterią.

Mowa oczywiście o ławkach fotowoltaicznych, coraz częściej instalowanych w kolejnych polskich miastach. Nie tak dawno do powyższego grona dołączyła stolica województwa podlaskiego, o czym informowaliśmy kilka miesięcy temu w artykule Fotowoltaiczne ławki również w Białymstoku. W powyższe ślady poszła niedawno także gmina Gostynin, która postanowiła zainstalować na swoim terenie kilka fotowoltaicznych ławek. Urządzenia te generują bowiem energię, którą okoliczni mieszkańcy mogą z powodzeniem wykorzystać do zasilania takich urządzeń, jak telefony komórkowe i tablety.

Obecnie na terenie Gostynina znajdują się trzy ławki solarne, jednak urzędnicy widzą w nich odpowiedź na realną potrzebę mieszkańców, dlatego chcą stworzyć sieć kilkunastu takich urządzeń. Według wstępnych planów kolejne fotowoltaiczne ławki pojawią się nie tylko w gminie Gostynin, ale także na terenie gminy Szczawin Kościelny.

– Planujemy docelowo stworzyć na terenie wszystkich gmin powiatu sieć ławek fotowoltaicznych. Kolejne cztery powinny pojawić się najpóźniej na przełomie maja i czerwca przyszłego roku. Chcemy, by na terenie całego powiatu stanęło łącznie kilkanaście takich ławek (…). Ławki fotowoltaiczne, które już działają, cieszą się ogromną popularnością. Każdego dnia są one oblegane przede wszystkim przez młodych ludzi, którzy wracając ze szkół doładowują baterie telefonów komórkowych. Stąd plan kontynuowania projektu. Chcemy, by sieć tych ławek powiększała się z roku na rok – tak inwestycję gminy skomentował Andrzej Wiśniewski, Naczelnik Wydziału Promocji, Informatyzacji i Funduszy UE Starostwa Powiatowego w Gostyninie.

Warto dodać, że instalowanie fotowoltaicznych ławek z serii Urban stanowi realizację projektu Eco-Solaris, którego głównymi wykonawcami jest powyższa gmina oraz Lokalna Grupa Działania „Aktywni Razem”.

Foto: seedia.city

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.