Fotowoltaiczne ławki również w Białymstoku

Fotowoltaiczne ławki również w Białymstoku

Ostatnio informowaliśmy o tym, że w Zielonej Górze postawiono ławki wyposażone w panele fotowoltaiczne. Siedziska, zakupione z pieniędzy z budżetu obywatelskiego, cieszą mieszkańców, którzy chcą naładować swoje mobilne urządzenia na świeżym powietrzu. Podobny pomysł zrealizowano w Białymstoku, lecz tamtejsze ławki nieco się różnią.

Co ciekawe, ławki w stolicy Podlasia również powstały dzięki budżetowi obywatelskiemu, uzyskawszy czterysta głosów. Jak widać, tego typu rozwiązania mają sens dla mieszkańców. Obecnie w Białymstoku są trzy takie siedziska usytuowane przy ulicach Kilińskiego, Kalinowskiego, Rynku Kościuszki oraz dwa znajdujące się przy ulicy Suraskiej. Pozwalają one na ładowanie urządzeń mobilnych, takich jak tablet czy smartfon, nawet przez dziesięć godzin dziennie. W ławkach w Zielonej Górze panele PV ulokowane są na części przeznaczonej do siedzenia, zaś te w Białymstoku posiadają je tuż za oparciem. Z tego względu rozwiązanie z Podlasia wydaje się być bardziej przemyślane.

„W nielicznych polskich miastach ławki solarne są już używane. Zainteresowanie nimi wciąż rośnie, dlatego również w Białymstoku postawiono pięć takich sprytnych ławek” – mówi Adam Poliński, Wiceprezydent Białegostoku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.