Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaiczne ubrania

Fotowoltaiczne ubrania

Jednym z pierwszych prób zastosowania fotowoltaiki do zasilania elektroniki było umieszczenie miniaturowych paneli w kalkulatorach. Rozwiązanie to przyjęło się i okazało być świetnym sposobem na zrezygnowanie z baterii zasilających to urządzenie. Obecnie podejmuję się próby aplikacji słonecznej technologii w innych wynalazkach. W ten sposób powstały już solarne okulary, zegarki czy elektronika. Jednak wszystkie one miały jedną wspólną dużą wadę – były podatne na uszkodzenia mechaniczne.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zespół naukowców z japońskiego University of Tokio wytworzył materiał fotowoltaiczny, który może rozwiązać ten problem. Tworzywo jest ekstremalnie elastyczne, wytrzymałe na zniszczenia i jednocześnie wysoce woodoodporne. Badacze opracowali je na podstawie swojego poprzedniego pomysłu – materiału o roboczej nazwie PNTz4T. Następne giętkie ogniwo o grubości jednego mikrometra zostało owinięte elastomerem, który zapewnia mu znaczną wodoodporność i jednocześnie pozwala na pozyskiwanie światła. Oczywiście osłabia to nieco samą moc panelu, lecz w dalszym ciągu jest on w stanie pochłaniać około osiem procent padających promieni. W testach przeprowadzonych przez twórców każdy centrymetr kwadratowy takiego tworzywa zapewnił moc rzędu 7,86 miliwata. Podczas badań ciśnieniowych oraz pracy w stanie nasiąknięcia wodą ogniwo wciąż działało na prawie osiemdziesięciu procentach swojej nominalnej wydajności.

Materiał tego typu jest w stanie zapewnić fotowoltaice dziesiątki nowych zastosowań. Pierwsze z nich to solarne ubranie, które można będzie normalnie eksploatować – biegać w nim, nosić na co dzień, przechowywać złożone, prać w pralce. Dobudowanie układów miniaturowej elektroniki do całości pozwoli np. na dokonywanie pomiarów pracy serca, ciśnienia, częstotliwości oddechu czy temperatury ciała. Umożliwi to dostarczenie ekstremalnie szybkiej informacji o pojawiających się stanach chorobowych. Fotowoltaiczne ubrania istniały już wcześniej, jednak zazwyczaj okazywało się, że są niewygodne w użytkowaniu i łatwo je uszkodzić, przez co pomysły te zazwyczaj kończyły się na fazie prototypu, a nie seryjnej produkcji. A zastosowanie elastycznych, odpornych ogniw przy tworzeniu odzieży to dopiero początek – zarzekają się sami twórcy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.