Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika – Opole inwestuje w niezależność i czyste powietrze

Fotowoltaika – Opole inwestuje w niezależność i czyste powietrze

Fotowoltaika – Opole inwestuje w niezależność i czyste powietrze

Fotowoltaika w Opolu zyskuje na popularności. Miasto prowadzi działania na rzecz poprawy jakości powietrza, m.in. kampanię edukacyjno-informacyjna o szkodliwym wpływie smogu na zdrowie. Fotowoltaika w Opolu ułatwia rezygnację z konwencjonalnych źródeł energii, w tym tych, które emitują do atmosfery szkodliwe związki. Co jeszcze sprawia, że wielu mieszkańców Opola postanowiło już zainwestować w fotowoltaikę?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Opole – fotowoltaika zyskuje na popularności

Opole od wielu lat działania na rzecz poprawy jakości powietrza, m.in. poprzez likwidację źródeł niskiej emisji. W tym celu w Opolu przeprowadzane są kontrole domowych palenisk i przydomowych kotłowni. Kolejne działania w zakresie ochrony powietrza to termomodernizacja domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej w tym szkół czy przedszkoli. Opole inwestuje też w odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika i ma ku temu warunki, ponieważ jest jednym z najlepiej nasłonecznionych w Polsce.

Miasto informuje mieszkańców, jak przeciwdziałać niskiej emisji, zmniejszyć emisyjność pieców, czy jak bezpiecznie dla środowiska ogrzać dom. Informowanie o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii jest jedną ze strategii jakie obrało Opole. Fotowoltaika w Opolu pozwala zwiększyć niezależność energetyczną mieszkańców i nie jest obca w stolicy województwa opolskiego.

Opole jako jedno z pierwszych miast w Polsce posiada Dynamiczną Mapę jakości Powietrza. Dzięki mapie mieszkańcy mogą sprawdzić jaki jest obecny stan jakości powietrza w każdym obszarze miasta, nie tylko w punkcie pomiaru. W Opolu można ponadto skorzystać z możliwości dofinansowania do termomodernizacji domu i fotowoltaiki, takich jak Fundusz Termomodernizacji i Remontów oraz Program Czyste Powietrze.

Fotowoltaika – Opole inwestuje w mikroinstalacje

Jednym z mieszkańców Opola który zdecydował, że to fotowoltaika zasili jego dom jest Pan Krzysztof. Jego instalacja fotowoltaiczna o mocy 6,67 kWp produkuje prąd ze słońca już od początku zeszłego roku. Pan Krzysztof zdecydował się na montaż paneli fotowoltaicznych ponieważ wiedział, że jest to korzystne zarówno dla niego jak i środowiska.

Fotowoltaika – Opole inwestuje w niezależność i czyste powietrze

Montaż paneli fotowoltaicznych możliwy jest nie tylko bezpośrednio na dachu budynku, lecz także na innych budynkach w obrębie działki.

Fotowoltaika – Opole inwestuje w niezależność i czyste powietrze

Dziś opolanin jest niezależny od podwyżek prądu i zmniejszył ślad węglowy swojego gospodarstwa domowego o kilkadziesiąt ton!

Fotowoltaika w Opolu i nie tylko ma jednak jeszcze więcej zalet, niż tylko ochrona środowiska naturalnego. Są to m.in.:

  • niezależność od podwyżek cen prądu,
  • wygoda i bezobsługowość,
  • podniesienie wartości nieruchomości,
  • szybki zwrot z inwestycji.

Przed zdecydowaniem się na własną instalację fotowoltaiczną warto poznać nie tylko wady i zalety takiego rozwiązania, lecz także zasadę działania fotowoltaiki.

Fotowoltaika Opole – zasada działania, opłacalność

Uzyskiwanie prądu ze Słońca możliwe jest dzięki zastosowaniu technologii, którą jest fotowoltaika. Opole to kolejne miasto, które promuje takie rozwiązanie z uwagi na sprzyjające warunki i położenie geograficzne. Położone na południu Polski Opole cieszy się dobrymi warunkami do montażu fotowoltaiki, jednymi z najlepszych w Polsce. Średnie roczne nasłonecznienie w Opolu wynosi ok 1190 kWh / m2.

Nie jedynymi, choć pierwszymi widocznymi elementami instalacji fotowoltaicznej są panele, w większości przypadków montowane na dachach. Najlepsze są dachy, które posiadają spad, bo dzięki temu montaż i ustawienie kąta paneli jest łatwiejszy.

Niektóre domy posiadają jednak płaskie dachy, na których montaż paneli wymaga zastosowania specjalnych uchwytów, umożliwiających ustawienie optymalnego kąta. Natomiast słaba konstrukcja dachu, pękająca dachówka, pokrycie azbestowe, duża liczba okien lub kominów w dachu, stanowi znaczne utrudnienie. Dlatego w takich przypadkach specjalną konstrukcję z panelami osadza się na gruncie – w miejscu najmocniej nasłonecznionym. Dzięki temu promienie słoneczne zostają pochłonięte przez ogniwa fotowoltaiczne, które tworzą dwie płytki krzemu.

Krzem to doskonały półprzewodnik, dlatego jest wykorzystywany w instalacji fotowoltaicznej. Fotony docierające do ogniw ze Słońcem, wywołują ruch elektronów. W efekcie takiej reakcji, między płytkami krzemowymi powstaje prąd stały. Następnie zostaje przesłany do inwertera, który zmienia go w prąd zmienny, dzięki któremu urządzenia elektryczne i oświetlenie mogą działać.

Końcowym urządzeniem w fotowoltaice jest dwukierunkowy licznik. Zostaje zamontowany przez zakład energetyczny oraz jest niezbędny do zliczania wprowadzonej do sieci publicznej i pobranej przez prosumenta energii. Instalacja fotowoltaiczna posiada antyprzepięciowe zabezpieczenie, które zapobiega jej uszkodzeniu wskutek wyładowań atmosferycznych.

Fotowoltaika w Opolu się opłaca

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd z darmowej energii słonecznej. Dlatego panele muszą być zwrócone w kierunku padania promieni słonecznych i ustawione pod optymalnym kątem. Opole cieszy się dobrym nasłonecznieniem, dlatego uzyski z instalacji fotowoltaicznej okażą się lepsze niż w wielu innych miejscach Polski.

Instalacja w okresie letnim może wyprodukować spore nadwyżki energii, kumulowanej przez zakład energetyczny. Natomiast zimą, prosument może pobierać je w celu dostarczania prądu do gospodarstwa domowego. Dzięki temu mieszkańcy Opola zaoszczędzą dodatkowo na swoich rachunkach.

zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.