1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika przyczyni się do bezemisyjnego przekształcania słonej wody w pitną

Fotowoltaika przyczyni się do bezemisyjnego przekształcania słonej wody w pitną

Grupa naukowców z  King’s College London, we współpracy z MIT i Helmholtz Institute for Renewable Energy Systems opracowała innowatorski sposób przekształcania wody słonej w pitną, w którym kluczowym elementem jest energia słoneczna.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Tania i skuteczna technika odsalania wody

Szacuje się, że 25% światowej populacji dotyka problem ubóstwa wodnego, czyli wysokich niedoborów wody pitnej. W miejscach, gdzie woda jest dostępna, pojawia się inny problem – zasolenie. Aż 56% wód gruntowych jest zasolonych i nie nadaje się do spożycia. Problem ten jest szczególnie powszechny w Indiach, gdzie 60% gruntów zawiera niezdatną do picia słoną wodę. 

Najpopularniejsza obecnie metoda odsalania polega albo wykorzystywaniu energii z magazynów energii lub generatorów, lub tradycyjnie dostarczanej przez sieci przesyłowe. W krajach rozwijających się, a szczególnie na obszarach wiejskich tych państw, infrastruktura sieciowa może być zawodna i w dużej mierze zależy od paliw kopalnych.

W związku z tym istnieje pilna potrzeba opracowania wydajnych i autonomicznych metod odsalania. W artykule opublikowanym w Nature Water naukowcy wykazali, że istnieje proces o  ponad 20% tańszy niż dotychczasowy.

Jak działa metoda bezemisyjnego odsalania wody? 

Innowacyjny system odsalania jest w stanie wytwarzać duże ilości wody pitnej przy użyciu energii słonecznej. Jak to się dzieje?

Metoda polega na oddzielaniu soli za pomocą zestawu wyspecjalizowanych membran, które kierują jony soli do strumienia solanki, pozostawiając wodę świeżą i zdatną do picia. Dzięki elastycznemu dostosowywaniu natężenia strumienia i szybkości przepływu słonej wody przez system naukowcy opracowali technologię, która dostosowuje się do zmieniającego się nasłonecznienia, bez uszczerbku dla ilości produkowanej świeżej wody pitnej.

Według badań i testów przeprowadzonych w wiosce Chelleru w pobliżu Hyderabad w Indiach zespół w przeciągu jednej doby z powodzeniem uzdatnił blisko 10 m3 wody pitnej, która zaspokaja dzienne zapotrzebowanie ok. 3000 osób.

Technika może pomóc krajom dotkniętym suszami

Wei He pracujący na King’s College w Londynie uważa, że nowa technologia może przynieść szczególne korzyści społecznościom wiejskim, przyczyniając się do wyeliminowania obecnej w słabiej rozwiniętych regionach cholery:

– Oferując tanią, przyjazną dla środowiska alternatywę, która dodatkowo może być obsługiwana off-grid, umożliwiamy społecznościom słabiej rozwiniętym uzdatnianie i korzystanie z alternatywnych źródeł wody, takich jak głębokie warstwy wodonośne lub woda słona – podsumował efekty prac zespołu dr Wei He.

Źródło: techxplore.com

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.