Fotowoltaika w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Jastrzębska Spółka Węglowa inwestuje w fotowoltaikę, która znacznie obniży koszty funkcjonowania spółki. Pierwsza instalacja PV o mocy 29,76 kWp zostanie zamontowana na dachu budynku Centrum Usług Wspólnych.

Instalacja zamontowana na dachu Centrum Usług Wspólnych należącego do Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie się składać z aż 93 paneli fotowoltaicznych o mocy jednostkowej 320 Wp. Całość uzupełnią dwa falowniki o mocy 15 kW każdy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jastrzębska Spółka Węglowa szacuje, że dobowy uzysk z instalacji o mocy 29,76 kWp powinien wynieść około 72,h kWh, a roczny około 26,4 MWh energii elektrycznej. To pozwoli zasilić biurowiec Centrum Usług Wspólnych oraz znacznie obniżyć koszty jego funkcjonowania. Wstępnie spółka szacuje, że ta pierwsza instalacja pozwoli wygenerować nawet 15 tys. złotych oszczędności w skali roku. Jeśli te prognozy się sprawdzą, to inwestycja w fotowoltaikę zwróci się w ciągu 10 lat.

Instalacja na Centrum Usług Wspólnych zostanie uruchomiona pod koniec września tego roku. Natomiast Jastrzębska Spółka Węglowa ma w planach dalsze inwestycje w fotowoltaikę. Kolejne panele słoneczne powinny pojawić się na dachu biura zarządu spółki.