Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika w Radomiu – nasłonecznienie sprzyjające oszczędnościom i poprawie jakości powietrza

Fotowoltaika w Radomiu – nasłonecznienie sprzyjające oszczędnościom i poprawie jakości powietrza

Niemal wszystkie miasta starają się walczyć ze smogiem i robią to ograniczając emisję niskich pyłów zawieszonych. Jednym z rozwiązań wspierających walkę ze szkodliwymi pyłami jest wybór fotowoltaiki. Instalacji fotowoltaicznych w Radomiu stale przybywa, a niektóre inwestycje finansowane są również z rządowych dotacji. Radom jest jednym z miast, w którym mieszkańcy wzięli sprawę w swoje ręce.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Mieszkańcy Radomia wiedzą, że fotowoltaika jest opłacalna, zarówno dla portfela, jak i środowiska. W 2019 roku technologia ta cieszyła się rekordową popularnością w Radomiu. Na pewno sprzyja temu także wprowadzona ulga termomodernizacyjna, dzięki której instalację można odliczyć od dochodu i dotacje pochodzące z kolejnych edycji programu „Mój Prąd”.

Radom – region, klimat i nasłonecznienie miasta

Radom położony jest w centralno-wschodniej części Polski, w województwie Mazowieckim. To miasto o znaczeniu krajowym, w którym organizowane są międzynarodowe pokazy lotnicze Radom Air Show. W mieście znajduje się wiele ciekawych zabytków, do których zalicza się historyczna zabudowa dzielnic centralnych pochodząca z okresu od XIII do XX wieku. Ponadto znajduje się tu wiele budowli z epoki średniowiecza, m.in.: gród obronny Grodzisko Piotrówka z X wieku, dawny Zamek Królewski z XIV–XVII wieku, Dom Gąski z przełomu XVI i XVII wieku, Dom Esterki przełomu XVI i XVII wieku oraz Stary Ogród założony w 1822 r. Znajduje się tu wiele zabytkowych obiektów sakralnych: katolicka świątynia pw. Wniebowzięcia NMP z XIV wieku, Kolegium i kościół oo. pijarów – wzniesione w latach w latach 1737–1756 oraz Klasztor benedyktynek z kościołem św. Trójcy z w 1613 r.

W Radomiu dominuje klimat umiarkowany ciepły przejściowy oraz panuje znakomite nasłonecznienie do montażu fotowoltaiki. Słońce najintensywniej świeci od kwietnia do października. Natomiast średnia temperatura w ciągu dnia w tych miesiącach wynosi 29°C, a największe upały występują od maja do września. Roczna suma opadów w tym mieście wynosi 604 mm. Z uwagi na duże nasłonecznienie oraz wysokie temperatury, w Radomiu panują idealne warunki do produkcji prądu za pomocą instalacji fotowoltaicznych. Z tego względu można zauważyć rosnącą liczbę paneli na dachach prywatnych domów, jak i przedsiębiorstw w mieście oraz jego okolicach.

Odnawialne źródła energii (fotowoltaika, kolektory słoneczne, energia wiatrowa) – kierunkiem przyszłości?

Nasłonecznienie w Radomiu sprzyja inwestycjom w instalacje fotowoltaiczne. Powstaje ich coraz więcej, ale to nie wszystko. Rozwój fotowoltaiki to także nowe miejsca pracy i coraz więcej inwestuje się w specjalistów związanych z branżą. Na Uniwersytecie w Radomiu stworzono nawet kierunek studiów o profilu Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii. Celem kształcenia na wyżej wspomnianym kierunku jest przygotowanie specjalistów, którzy znajdą zatrudnienie lub założą własne przedsiębiorstwa w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki odnawialnej.

image 23

Columbus – fotowoltaika w Radomiu

Columbus ma swoich doradców także w Radomiu i chętnie realizuje instalacje “pod klucz”. W ramach usługi Columbus Care zajmujemy się wszystkimi etapami – od wykonania projektu i załatwienia wszelkich formalności aż po kompleksową opiekę posprzedażową.

Columbus oferuje:

  • monokrystaliczne panele fotowoltaiczne,
  • 15-letnią Gwarancję 360,
  • montaż nawet w 10 dni od sfinalizowania umowy,
  • korzystne finansowanie,
  • Columbus Care – opiekę nad rachunkami oraz prawidłową pracą Twojej instalacji fotowoltaicznej, odznaczoną godłem “Teraz Polska”.

Fotowoltaika Radom – rozwiązania opłacalne także dla przedsiębiorców

W ubiegłym roku lokalne media informowały o przedsiębiorstwach, które otrzymały dotacje m.in. na fotowoltaikę. Radom ma 7 takich firm. Leżące na Mazowszu miasto może starać się dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, do pozyskania jest w sumie 8 mld złotych. Program, z którego finansowana może być fotowoltaika, instalacje wiatrowe czy kolektory, skierowana jest głównie do przedsiębiorstw, administracji, sektora naukowego i różnych organizacji pozarządowych.

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna zbudowana jest z kilku głównych elementów. Należą do nich moduły fotowoltaiczne, które można zauważyć na dachach, ponieważ to najlepsze miejsca do ich montażu. Najłatwiej jest zamontować panele na dachach ze spadem, natomiast na płaskich wymagane jest zastosowanie specjalnych uchwytów, za pomocą których możliwe jest ustawienie paneli pod optymalnym kątem w stosunku do padających promieni słonecznych. Dzięki temu osiągają najwyższą wydajność w produkcji energii elektrycznej. Nie zawsze jednak montaż paneli na dachu jest możliwy z uwagi na: pękające dachówki, słabą i starą konstrukcję, kominy, okna dachowe, azbest, a także słabe nasłonecznienie (np. blok blisko domu). W takich przypadkach panele muszą zostać zamontowane na specjalnej konstrukcji, umieszczonej na gruncie – w miejscu o najsilniejszym nasłonecznieniu. Panele posiadają 25 lat gwarancji na minimum 80% mocy nominalnej. W panelach znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, z których każde składa się z dwóch krzemowych płytek – dodatniej i ujemnej. Krzem jest świetnym półprzewodnikiem, dlatego wykorzystywany jest do budowy ogniw. Wraz z promieniami słonecznymi do ogniw docierają fotony, czyli cząsteczki promieniowania elektromagnetycznego powstające w Słońcu. W wyniku tego dochodzi do wytrącenia elektronów z miejsc spoczynku, przez co zaczynają się poruszać. Ruch z kolei sprawia, że między płytkami krzemowymi w ogniwach powstaje różnica potencjałów i w efekcie napięcie elektryczne – prąd stały. Następnie zostaje przesłany do falownika, w którym jest przekształcony na zmienny, czyli taki, który płynie w instalacji elektrycznej. Dzięki temu można go wykorzystać do zasilania  urządzeń elektrycznych oraz źródeł światła w domu.

W obecnych czasach wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się niemalże koniecznością, aby ograniczać emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Dlatego coraz częściej przedsiębiorcy oraz właściciele domów jednorodzinnych stosują rozwiązanie, którym jest fotowoltaika. Radom to miasto o doskonałym nasłonecznieniu, dzięki czemu instalacja fotowoltaiczna może przez większość roku uzyskiwać wysoką wydajność w produkcji energii elektrycznej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.