Energia jądrowa Francja chce jak najszybciej zmniejszyć udział atomu w miksie energetycznym 18 grudnia 2017 Energia jądrowa Francja chce jak najszybciej zmniejszyć udział atomu w miksie energetycznym 18 grudnia 2017 Przeczytaj także Energia jądrowa Susza i upał nie zatrzymają reaktorów. Francja przewiduje wzrost energii jądrowej powyżej prognoz Mimo nadchodzących fal upałów i niskiego stanu wód w rzekach, francuski sektor jądrowy charakteryzuje się niezwykłą odpornością. Analitycy przewidują, że państwowa spółka energetyczna, Électricité de France (EDF), może wkrótce zrewidować swoje prognozy produkcji. Po rekordowym pod względem produkcji początku roku, eksperci szacują, że całkowita generacja energii z atomu może osiągnąć poziom 380 TWh, znacznie przewyższając oficjalne cele spółki. Energia jądrowa Napęd jądrowy wraca do żeglugi. SMR zyskują pierwsze zgody Branża morska dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku zgodnie z wymogami Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) i Unii Europejskiej. Transport morski, choć odpowiada za około 3% globalnych emisji gazów cieplarnianych, to jego dekarbonizacja jest uznawana za jedno z najtrudniejszych wyzwań technologicznych. W tym kontekście ważnym krokiem rozwojowym jest technologia napędów jądrowych w żegludze, która oferuje niskoemisyjne źródło energii mogące zastąpić tradycyjne paliwa kopalne. Dotychczas rozwój tej technologii ograniczały kwestie bezpieczeństwa, opłacalności oraz regulacji prawnych. Ostatnie decyzje dają nadzieję na przełamanie impasu. „Francja zmniejszy udział energii jądrowej w miksie energetycznym kraju tak szybko, jak to możliwe” – zapowiedziała na początku grudnia br. francuska wiceminister ekologii Brune Poirson. Jak wskazuje agencja Reuters, nie podano terminu, w jakim miałoby zostać zrealizowane to ambitne zobowiązanie. Według zapowiedzi francuskiego rządu udział energii jądrowej w krajowej produkcji energii elektrycznej w 2025 roku będzie wynosił około 50 procent. Jeszcze miesiąc temu Paryż deklarował 75-procentowy udział atomu. „Chcemy osiągnąć ten cel. Nasza metoda będzie jak najbardziej realistyczna” – powiedziała Poirson reporterom na dorocznej konferencji lobby energetycznego UFE. Reklama Minister Środowiska Francji wyjaśniła, że nie może wskazać, kiedy dokładnie uda im się znacznie zredukować udział energii jądrowej, gdyż rząd opracował już nowy wieloletni plan energetyczny (PPE), który wyznaczy nowy kierunek francuskiego miksu elektroenergetycznego. „PPE pokaże, jak zwiększamy udział energii ze źródeł odnawialnych w naszym miksie elektroenergetycznym i stopniowo zmniejszamy udział energii jądrowej” – wyjaśniła minister. „Liczy się to, że kończymy naszą całkowitą zależność od energii jądrowej po 2025 roku. To, czy to będzie ten rok czy 2027, czy 2028, nie jest istotne” – powiedział Matthieu Orphelin, specjalista ds. energii oraz były rzecznik Ministra Środowiska Nicolasa Hulota, który na początku lipca br. zapowiedział, że Francja zamierza zamknąć siedemnaście elektrowni jądrowych. Źródła: Reuters Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.