Francja chce jak najszybciej zmniejszyć udział atomu w miksie energetycznym

„Francja zmniejszy udział energii jądrowej w miksie energetycznym kraju tak szybko, jak to możliwe” – zapowiedziała na początku grudnia br. francuska wiceminister ekologii Brune Poirson. Jak wskazuje agencja Reuters, nie podano terminu, w jakim miałoby zostać zrealizowane to ambitne zobowiązanie.

Według zapowiedzi francuskiego rządu udział energii jądrowej w krajowej produkcji energii elektrycznej w 2025 roku będzie wynosił około 50 procent. Jeszcze miesiąc temu Paryż deklarował 75-procentowy udział atomu. „Chcemy osiągnąć ten cel. Nasza metoda będzie jak najbardziej realistyczna” – powiedziała Poirson reporterom na dorocznej konferencji lobby energetycznego UFE.

Minister Środowiska Francji wyjaśniła, że nie może wskazać, kiedy dokładnie uda im się znacznie zredukować udział energii jądrowej, gdyż rząd opracował już nowy wieloletni plan energetyczny (PPE), który wyznaczy nowy kierunek francuskiego miksu elektroenergetycznego. „PPE pokaże, jak zwiększamy udział energii ze źródeł odnawialnych w naszym miksie elektroenergetycznym i stopniowo zmniejszamy udział energii jądrowej” – wyjaśniła minister.

Liczy się to, że kończymy naszą całkowitą zależność od energii jądrowej po 2025 roku. To, czy to będzie ten rok czy 2027, czy 2028, nie jest istotne” – powiedział Matthieu Orphelin, specjalista ds. energii oraz były rzecznik Ministra Środowiska Nicolasa Hulota, który na początku lipca br. zapowiedział, że Francja zamierza zamknąć siedemnaście elektrowni jądrowych.

Źródła: Reuters

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Bank BGŻ BNP Paribas oferuje finansowanie odnawialnych źródeł energii

Następny artykuł

Drukarka 3D wykorzystująca algi

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,