1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji w Małopolsce

malopolska

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji w Małopolsce

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma zasilić Polskę kwotą około 3,5 miliarda euro, aby przekształcić krajowy rynek energetyczny. Wczoraj odbyła się wideokonferencja, podczas której dyskutowano o zrównoważonym rozwoju energetycznym i szansach, jakie stoją przed Małopolską w związku z zieloną przemianą. W rozmowach wziął też udział Tauron, który włączył się w akcję transformacji energetycznej w województwie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Aktualna kwota, która zasili Polskę w ramach Funduszu, stanowi bardzo ważny czynnik i motywację, wspierającą krajowe inwestycje w OZE. Dofinansowanie ma zwiększyć regionalną efektywność energetyczną i pomóc firmom oraz pracownikom uzyskać nowe kompetencje w procesie przebranżowienia.

Plany i cele

Zespół, który ma zająć się sprawami sprawiedliwej transformacji w Małopolsce, składa się z wojewódzkiego samorządu, samorządów lokalnych, pracowników administracji i ekspertów, którzy mają opracować najlepszy plan zagospodarowania finansami z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Według Raportu Komisji Europejskiej region małopolski w dużej mierze nadal korzysta z zasobów węgla, przez co ciągle powoduje zanieczyszczenie powietrza. Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu wniósł między innymi z tego powodu kandydaturę Małopolski do objęcia jej wsparciem w ramach sprawiedliwej transformacji energetycznej. Liczne, wielowymiarowe projekty wsparcia są w tym wypadku niezwykle istotne. Zaangażowanie partnerów z różnych branż i sektorów, pozwala efektywnie i kompleksowo realizować plan dążenia do lepszej i czystszej rzeczywistości nas wszystkich.

Wicemarszałek województwa małopolskiego i pełnomocnik Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Sprawiedliwej Transformacji Tomasz Urynowicz przyznaje, że należy przewidywać ewentualne, negatywne skutki transformacji energetycznej (związane z zamykaniem zakładów pracy), dlatego terytorialny plan sprawiedliwej transformacji jest niezbędny i pomocny w tym procesie.

Tauron w Małopolsce

Główny dostawca energii w województwie małopolskim przewidział porozumienie z Urzędem Marszałkowskim, które ma odbyć się w ramach unijnej Platformy Regionów Węglowych oraz w realizowaniu planów z projektu Life EkoMałopolska – Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego.

Tauron jest też właścicielem zakładów górniczych Janina i Brzeszcze oraz elektrowni Siersza. Potrzeba więc zaangażowania dostawcy energii, aby sprostać wyzwaniom transformacji energetycznej. Tauron prowadzi też program Zielony Zwrot, który zakłada inwestowanie w OZE.

Potrzebne są nam większe ambicje środowiskowe, ale również większa dyspozycja środków, m.in. na nowoczesne inwestycje czy szkolenia zawodowe. Duże możliwości działania daje uczestnictwo Małopolski w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ogromnej szansy do dobrego przygotowania się do procesu transformacji upatrujemy także we współpracy z TAURONEM, największą firmą energetyczną naszego regionu. czytamy słowa marszałka Witolda Kozłowskiego na oficjalnej stronie województwa małopolskiego

źródło: malopolska.pl 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.