Futurystyczna słoneczna altana, reagująca na otoczenie w MoMA PS1

W Galerii sztuki nowoczesnej MoMA PS1 w Nowym Jorku zainstalowano właśnie instalację, będącą nowoczesną altaną – Lumen. Instalacja ta reaguje na światło słoneczne i emituje w ciemności delikatny blask.

Lumen tworzy organiczną atmosferę wokół siebie, dzięki interaktywności – instalacja reaguje na światło, ciepło i ruch.

Oficjalne otwarcie wystawy, której Lumen jest częścią, zaplanowane jest na 29 lipca bieżącego roku. Futurystyczna altana jest zwycięzcą corocznego konkursu dla młodych architektów, jaki organizuje od lat MoMA PS1.

Autorką projektu Lumena jest Jenny Sabin Studio. Altana wykonana jest z milionów metrów „cyfrowego” włókna, wykonanego z włókien pochodzących z fotoluminescencyjnych tekstyliów. Absorbują one podczas dnia energię słoneczną, którą emitują w nocy w postaci delikatnego blasku w kolorach błękitnym, różowym i purpurowym.

Przypominający żywy organizm dach altanki daje wrażenie instalacji pozaziemskiej. Zwisające fragmenty dachu reagują na dotyk i ruch. W instalacji znajdziemy 250 tego typu „stalaktytów”.

Znajdujące się w altanie stoliki i miejsca do siedzenia wykonane zostały z bębnów, na które nawinięte były włókna z których przędziono materiał dachu. Całość także pochodzi z recyclingu.

W ciągu dnia wbudowane w altankę systemy spryskują odwiedzających mgiełką chłodnej wody. Ta część systemu współpracuje z widowoskiem Warm Up – pionierskim spektaklem muzycznym, jaki prezentowany jest w MoMA PS1.

„Społecznie i środowiskowo responsywny Lumen to adaptywna architektura, zainspirowana lekkością i zabawą, która umożliwia interakcje ze zmieniającą się strukturą instalacji w czasie dnia i nocy. System reaguje na ilość zwiedzających, ciepło i promienie słońca. Rezultat jest multidyscyplinarny, integrujący w sobie nowatorską formę i adaptywne materiały z światem ludzkich interakcji, oraz wzorcami, geometrią i materią organiczną” – czytamy w opisie instalacji.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Invenergy pozywa Tauron

Następny artykuł

Coraz większa produkcja Vestas w fabryce w USA

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,