Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fuzja jądrowa w każdym garażu? Mały reaktor do domu

Fuzja jądrowa w każdym garażu

Fuzja jądrowa w każdym garażu? Mały reaktor do domu

Czy fuzja jądrowa w każdym domu jest możliwa? Zap Energy buduje tani, kompaktowy, skalowalny reaktor termojądrowy. Twórcy twierdzą, że opracowali najkrótszą ścieżką do komercyjnie opłacalnej fuzji jądrowej. Ich rozwiązanie ma być także o wiele tańsze.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ogólnodostępna fuzja jądrowa

Fuzja jądrowa, w przeciwieństwie do spalania paliw kopalnych, nie wytwarza żadnych emisji dwutlenku węgla. Proces ten nie produkuje także odpadów radioaktywnych, tak jak w przypadku standardowych elektrowni jądrowych. Fuzja nie jest także zależna od pogody, w przeciwieństwiie do energii słonecznej i wiatrowej.

Jednak nikomu do tej pory nie udało się doprowadzić do końca bardzo skomplikowanego procesu fuzji jądrowej. Więcej o ograniczeniach tego procesu przeczytasz tutaj:

Twórcy Zap Energy uważają, że ich przełomowa technologia skupia i kompresuje plazmę bez kosztownych i skomplikowanych cewek magnetycznych.

W czerwcu firma Zap Energy ogłosiła, że osiągnęła kamień milowy w inżynierii i uzyskała plazmę — gorącą i gęstą formę materii znalezioną w gwiazdach. 

Jak to możliwe?

Do przełomu miało dojść w FuZE-Q – nowym prototypie firmy. Aby przyspieszyć tempo wprowadzania swojej technologii na rynek, firma zapowiada również zamknięcie kolejnej rundy finansowania w wysokości 160 milionów dolarów.

wnetrze
Wnętrze FuZE-Q, źródło: zapenergyinc.com

Kluczem technologii Zap Energy ma być przełomowa metoda sprężania plazmy. Ich urządzenia ma być zdolne do wytworzenia pola magnetycznego, które „ściśnie” plazmę na tyle, aż stanie się ona wystarczająco gorąca i gęsta, aby nastąpiła fuzja. Największym problemem w reaktorach reakcji jądrowej jest utrzymanie plazmy poprzez tłumienie niestabilności.

Zespół Zap zbliża się do masowo produkowanych reaktorów termojądrowych, wystarczająco małych, by zmieścić się w garażuzauważa Clay Dumas, partner projektu z firmy Lowercarbon.

– Ta technologia może przejść długą drogę w kierunku dekarbonizacji naszej gospodarki za pomocą energii, która jest po prostu tańsza i czystszadodaje.

Zap Energy jest wspierana przez inwestorów takich jak Lowercarbon Capital, Breakthrough Energy Ventures, Addition, Chevron Technology Ventures, DCVC, Energy Impact Partners (EIP), Shell Ventures i Valor Equity Partners.

źródło i zdj. główne: zapenergyinc.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.