Gazociąg Baltic Pipe – polska odpowiedź na Nordstream

Szefowie rządów Polski i Danii podpisali memorandum w sprawie realizacji kluczowego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski projektu inwestycyjnego Baltic Pipe (Gazociągu Bałtyckiego).

To Polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu Baltic Pipe, który ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Jak podkreśliła premier Beata Szydło dla Polski to jest bardzo ważna inwestycja. – To jest kwestia związana z poprawą bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale też całego naszego regionu – powiedziała Premier.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Premier Danii wyraził nadzieję, że ten projekt wraz z odpowiednimi decyzjami zostanie zrealizowany i że będzie on korzystny dla Polski i Danii.

W memorandum premierzy Polski i Danii potwierdzili swoje wsparcie dla realizacji „Gazociągu Bałtyckiego” ze względu na wspólny cel, jakim jest zapewnienie mieszkańcom UE bezpiecznej, zrównoważonej, konkurencyjnej i taniej energii.

Zarówno Beata Szydło, jak i duński premier Lars Lokke Rasmussen nie kryli zadowolenia. Podpisane memorandum jest zwieńczeniem kilkunastu miesięcy wzajemnych konsultacji oraz nieustających negocjacji. Polski Gaz-System oraz duński Energinet rozpoczęli już analizę dotyczącą przewidywanego zapotrzebowania na przepustowość gazociągu. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, już w 2022 roku przez Baltic-Pipe może popłynąć gaz.