Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

„GazPromBank” sfinansuje rozbudowę farm wiatrowych na południu Rosji

„GazPromBank” sfinansuje rozbudowę farm wiatrowych na południu Rosji

Porozumienie w zakresie rozbudowy farm wiatrowych na południu Rosji podpisano w Soczi w trakcie trwającego forum „AtomExpo-2019”. Jego sygnatariuszami są GazPromBank i  spółka energetyczna „VetroOGK” («ВетроОГК» – Vetroenergeticheskaya Otdelnaya Generiruyushchaya Kompanya”.

Reklama

GazPromBank, spółka-córka rosyjskiego energetycznego giganta – GazPromu – to trzeci największy pod względem aktywów bank w Rosji. W całości kontrolowany jest przez władze Federacji Rosyjskiej i jako taki stanowi jedno z narzędzi finansowych realizujących w praktyce politykę gospodarczą tamtejszego rządu. VetroOGK to z kolei firma związana z drugim dużym graczem na rosyjskim rynku energetycznym, również kontrolowanym przez państwo, spółką RosAtom.

Porozumienie podpisano w trakcie forum „AtomExpo-2019”, odbywającego się na terenie wioski olimpijskiej w Soczi. Jest w nim mowa przede wszystkim o zwiększeniu zakresu kredytowania, jakiego udzieli GazPromBank z przeznaczeniem na rozbudowę obiektów czystej generacji (w tym wypadku – farm wiatrowych) na południu Rosji. Limit kredytowania podniesiono o 6,6 miliardów rubli.

Wykonawcą inwestycji ma stać się spółka Novawind (АО «Новавинд»), kolejny podmiot zależny od RosAtomu. Porozumienie jest rozszerzeniem podpisanej w 2017 r. umowy pomiędzy VetroOGK a GazPromBank o udzieleniu kredytu w wysokości ponad 63 miliardów rubli, dzięki którym powstały farmy wiatrowe o mocy 610 MW.

Uzyskane środki mają pozwolić na zwiększenie mocy już istniejących farm wiatrowych na terytorium Adygei, kraju stawropolskiego, rejonie rostowskim i na Kubaniu o dodatkowe 50 MW. Środki mają zostać przekazane VetroOGK na ogólnych zasadach finansowania projektów OZE w Rosji, zgodnie z którymi dług będzie obsługiwany z uzyskanego przez firmę dodatkowego dochodu w postaci tzw. „zielonej taryfy” (gwarantowanej producentowi w ramach rządowego programu „umów na dostawę mocy”).

Przedstawiciele spółki VetroOGK w trakcie ceremonii podpisania umowy nazwali GazPromBank „kluczowym inwestorem i wiarygodnym finansowym partnerem”. Istotnie, gdyby nie środki wydzielone przez państwowy bank spółka-córka RosAtomu nie byłaby w stanie zrealizować tej inwestycji, a znalezienie innych inwestorów mogłoby stanowić duży problem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.