Zakaz wprowadzania psów – niejeden z nas natknął się na taką informację widniejącą na drzwiach piekarni, sklepu spożywczego czy restauracji. Choć coraz więcej placówek działa pod hasłem “miejsce przyjazne zwierzętom” i „dog friendly”, mimo tego w Polsce zauważyć można tendencję, zakazującą wejście psa (rzadziej kota) np. do galerii handlowej czy hipermarketu.
Spis treści
Gdzie można przyprowadzić czworonoga?
O tym, czy pies może wejść na teren danego obiektu publicznego, decyduje zarządca, właściciel czy najemca lokalu. Warto pamiętać, że małe sklepy nie należą do miejsc publicznych i tam właściciel decyduje o możliwości lub zakazie wprowadzenia psa. W polskim prawie nie istnieje żadna reguła dotycząca zakazu wprowadzania psów do sklepu lub innego miejsca użytkowego.
Również Główny Inspektor Sanitarny mówi o tym, że nie istnieje prawny zakaz wprowadzania zwierząt do wszelkich lokali. Jedynym warunkiem jest zachowanie higieny w danym miejscu. Niekiedy właściciele przychylni wprowadzaniu zwierząt do lokali decydowali o zakazie po jakimś incydencie, np. kiedy pies obsikał podłogę lub sklepową półkę. Warto nadmienić, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.
Dog friendly
Polska kilka lat temu zaczęła wkraczać w model i ideę “dog friendly”. Dzięki takiemu oznaczeniu wiemy, że pies czy inny zwierzak może z nami przebywać w danym miejscu. Wśród takich miejsc przyjaznym zwierzętom znajdują się bary, restauracje, lokale rozrywkowe i miejsca sportowe. Istnieją też specjalne wybiegi, czyli „psie place zabawy” oraz dedykowane zwierzakom i im właścicielom plaże. Jedna z nich znajduje się np. w podkrakowskim Kryspinowie.

Wybrane galerie, sklepy i miejsca w Polsce, do których można wejść z psem
Podejście do wprowadzania czworonogów na teren sklepu, kina lub galerii jest rozmaite. Oto kilka przykładów:
- Bonarka City Center Kraków – w 2010 roku ogłoszono, że Bonarka jest pierwszą galerią w Polsce, która pozwala na wejście do teren galerii z psem,
- Leory Merlin to sklep budowlany, do którego można wejść z psem,
- Czyżyny – paradoksalnie możesz wziąć psa do sklepu zoologicznego, ale nie możesz prowadzić go przez galerię,
- IKEA – zasadniczo (z powodu higieny) nie wolno wprowadzać psa na teren sklepu. Można wejść z psem przewodnikiem, a ochrona “w wyjątkowej sytuacji” może zgodzić się na wprowadzenie psa na smyczy czy w specjalnym transporterze,
- Makro – na teren sklepu może wejść tylko pies przewodnik,
- Trójmiasto – Gdańsk: GCH Manhattan, Galeria Bałtycka, Metropolia, Gdynia: Riviera, Batory, Kosakowo: Galeria Szperk,
- Sopot: Sopot Centrum,
- Warszawa: Hala Koszyki, Hala Gwardii, Galeria Północna,
- U-jazdowski Kino,
- Drogerie Jaśmin (trzeba pytać sprzedawców w konkretnych miastach),
- i wiele innych.
Chcesz dowiedzieć się, gdzie możesz udać się z psem i czy lokale w Twojej okolicy są „dog friendly”? Skorzystaj z wyszukiwarki, która wyświetli wszystkie miejsca (bary, restauracje, sklepy, drogerie, miejsca sportu i inne obiekty “dog friendly” w Polsce, klik.
Góry i doliny – gdzie można chodzić z psem?
Inaczej jest w przypadku parków narodowych lub rezerwatów. Tam często istnieją wewnętrzne regulacje. Np. do Gorczańskiego Parku Narodowego nie można wejść z psem, ale istnieje możliwość, że przejdziemy się tuż przy granicy parku. Podobnie jest na terenie Słowińskiego Parku Narodowego – ustalono trasy, w których można spacerować z psiakiem.
Tutaj znajdziesz spis wszystkich Parków Narodowych i dowiesz się, czy można po nich swobodnie poruszać się z psem:
W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się: wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas.
Przed wycieczką w góry wystarczy sprawdzić stronę internetową danego parku, napisać lub zadzwonić do obsługi, aby podała rzetelną i aktualną informację o możliwości wejścia z psem. Na szczęście w Polsce jest ogromna ilość terenów, w które można zabrać zwierzaka.
W tym artykule przyglądamy się miejscom, w które możemy zabrać psa na noc oraz rozwiązaniom, które mogą być korzystnym wyjściem w sytuacji, kiedy nie zabieramy naszego pupila ze sobą na wakacje.

źródło: gdziezpsem.pl
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.