The Prairie Roots Project, czyli co dobrego robią pod ziemią korzenie

Powrót do korzeni to hasło nie bez powodu wypowiadane w stosunku do ludzi i kultury. Jest bowiem metaforą niezwykle cennych i funkcjonalnych korzeni, które w rozwijają się w glebie, czyniąc ją urodzajną i odżywioną.

Niezauważone, a tak cenne 

Projekt Prairie Roots powstał w stanie Iowa i jest skierowany do wszystkich tych, których interesuje funkcjonalność tych niewidocznych, ale kluczowych elementów rośliny. Autorzy projektu chcą uświadomić młodszą i starszą część społeczeństwa, jak wiele zawdzięcza się korzeniom, które przez wiele lat spoczywają i wzrastają głęboko w glebie.

Mieszkańcy regionów prerii w stanie Iowa mogą teraz oglądać okazy roślin wyhodowane przez naukowców. W placówkach edukacyjnych pokazuje się przykłady łodyg i ich bujnych systemów korzeniowych.

źródło: Prairie Roots

Systemy korzeniowe ukryte głęboko pod ziemią są kilkakrotnie większe, niż sama roślina widoczna na powierzchni. Splątane korzenie zdają się mieszać ze sobą, tworząc sieć o kluczowej kwestii dla okolicznych ekosystemów. Według University of Northern Iowa, korzenie roślin preriowych rozprowadzają wodę w glebie, zmniejszają ryzyko występowania powodzi na danym terenie, czy odbudowują strukturę gleby. To bardzo ważne cechy, które pozwalają równoważyć suche i bezleśne tereny preriowe. Naukowcy twierdzą, że korzyści, jakie płyną wprost spod ziemi, są często niezauważone, choć tak nieocenione. 

Hodowanie i propagowanie

The Tallgrass Prairie Center to miejsce, w którym hoduje się rośliny o bujnych i bardzo długich korzeniach. Naukowcy rozdali takie okazy do ponad 30 placówek przyrodniczych, muzeów, szkół czy biur. Opracowano dodatkowe materiały edukacyjne, aby ukazać walory preriowych korzeni. W ramach programu The Prairie Roots Project można zamówić baner informacyjny, zamówić roślinę z korzeniami, czy uzyskać dostęp do historii hodowli. Wszystko po to, aby docenić zbawienną rolę niewidocznych na pierwszy rzut oka korzeni.

źródło: The Prairie Roots Project