Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczny dom wykonany za pomocą druku 3D

Ekologiczny dom wykonany za pomocą druku 3D

Włoski pionier w dziedzinie druku 3D – firma WASP zakończyła właśnie fazę tworzenia pierwszej i unikalnej konstrukcji nośnej opartej na naturalnych materiałach. Konstrukcja powstała przy użyciu wielu drukarek 3D pracujących jednocześnie. To ważny krok na drodze zrównoważonego budownictwa.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Zrównoważone budownictwo

Zrównoważone budownictwo to jedno ze współczesnych wyzwań. Materiały, których używamy do tworzenia budynków nie są nieskończone. Aby chronić środowisko dla przyszłych pokoleń, musimy zacząć rozważnie korzystać z zasobów naturalnych, ale też szukać sposobów na bardziej przyjazne środowisku budownictwo. Niewątpliwie innowacyjny pomysł opracowany przez firmę WASP i zaprojektowany przez Mario Cucinella Architects do takich należy. 

Funkcjonalny, innowacyjny i ekologiczny

Dom został wykonany z materiałów nadających się do ponownego użycia i recyklingu pozyskanych z okolic, co oznacza, że są neutralne pod względem emisji CO2 pochodzącej z transportu. Całość powstała w technologii druku 3D przy użyciu jednej maszyny. Domy są w pełni funkcjonalne. Wyglądem przypominają gniazdo os. WASP i Mario Cucinella Architects budują teraz całą osadę tych wyjątkowych budynków. Jeśli kiedyś zostaną one opuszczone i pozostawione same sobie ulegną biodegradacji.

Ekodrukowanie na wielką skalę

WASP – World Advanced Saving Project to pionierska włoska firma 3D założona przez Massimo Moretti w 2012 roku. WASP buduje domy z naturalnych materiałów po koszcie zbliżonym do zera. W 2015 roku WASP zaprezentował największą na świecie drukarkę Big Delta WASP 12m. W 2018 roku firma wprowadziła Crane WASP, innowacyjną technologię drukowania ekologicznego na miejscu przy niskim wpływie na środowisko. I w tym samym roku powstał pierwszy drukowany w 3D gliniany dom zbudowany, który pokazał nowy sposób na zrównoważone budownictwo mieszkaniowe.

Mamy nadzieję, że inne firmy pójdą w ślady WASP i przyjmą technikę druku 3D prowadząc nas w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.

źródło: 3dwasp.com/en, thinkinghumanity.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.