webinar32 soze
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gdzie powstanie pierwszy polski SMR? Orlen wskazał lokalizację i postawił jeden warunek

Gdzie powstanie pierwszy polski SMR? Orlen wskazał lokalizację i postawił jeden warunek

Gdzie powstanie pierwszy polski SMR? Orlen wskazał lokalizację i postawił jeden warunek

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara podał wczoraj istotną informacją związaną z przyszłością projektu małych reaktorów modułowych od spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Przede wszystkim powiedział, gdzie miałby powstać pierwszy tego typu obiekt. Poza tym padły deklaracje renegocjacji między Orlenem a Synthosem – dwiema spółkami odpowiedzialnymi za przedsięwzięcie.

Reklama

Co dalej z małym atomem od Orlenu?

Projekt małych reaktorów modułowych (SMR) od spółki OSGE ma długą i skomplikowaną historią. W styczniu ubiegłego roku prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiadał, że do 2038 roku w Polsce powstanie aż 76 tego typu obiektów w 26 lokalizacjach. Podano nawet pierwsze propozycje: Kraków, Włocławek, Ostrołękę, Stawy Monowskie, Dąbrowę Górniczą, Stalową Wolę i Warszawę.

W międzyczasie projekt został negatywnie zaopiniowany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nie przeszkodziło to ministrze klimatu i środowiska w urzędującym dwa tygodnie rządzie Mateusza Morawieckiego, Annie Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, na wydanie decyzji zasadniczej pozwalającej na budowę SMR-ów w sześciu lokalizacjach (wszystkie wymienione powyżej oprócz Warszawy). Po przejęciu władzy przez nową większość sejmową, MKiŚ zapowiedziało nowe kontrole ABW w OSGE. Po drodze nastąpiła również zmiana prezesa Orlenu – Daniela Obajtka zastąpił Ireneusz Fąfara.

Teraz Fąfara deklaruje dalszą chęć rozwoju projektu, jednak stawia pewien warunek – renegocjację kontraktu między Orlenem a Synthosem, spółką prywatną należącą do Michała Sołowowa.

– Trwają negocjacje z partnerem, aby zmienić umowę. Firma nie zadbała o to w przeszłości. Będziemy konsekwentnie bronić naszego stanowiska. Jeśli osiągniemy to porozumienie, to podjęliśmy decyzję, że pierwsza lokalizacja SMR-ów będzie we Włocławku – powiedział Ireneusz Fąfara. – Naszą ambicją jest, żeby do końca września osiągnąć porozumienie w sprawie OSGE – dodał.

Pierwszy polski SMR powstanie we Włocławku?

Pierwszy polski SMR miałby więc powstać we Włocławku. Ma być to rektor GE-Hitachi BWRX-300 należący do rodziny reaktorów wodno-wrzących. Na razie z ust prezesa Orlenu nie padły żadne konkretne daty i nie wiadomo, czy deklaracja Obajtka o 76 SMR-ach do 2038 roku zostanie utrzymana.

Fąfara nie zdradził również, jaki charakter mają renegocjacje między Orlenem a Synthosem. W kuluarach polskiej energetyki mówiło się jednak o tym, że w ramach umowy z firmą Sołowowa, spółka skarbu państwa nie zabezpieczyła wystarczająco dobrze swoich interesów. Cytowane wyżej słowa Fąfary zdają się to potwierdzać.

Tymczasem w lipcu Synthos rozpoczął badania środowiskowe pod budowę reaktora na Stawach Monowskich. Wygląda na to, że to właśnie prace w tej lokalizacji są na najbardziej zaawansowanym etapie. Czy w związku z tym to właśnie tam, a nie we Włocławku, powstanie pierwszy polski SMR? Przekonamy się w przyszłości.

– Czytaj także: Czy Australia cofnie zakaz elektrowni jądrowych? Ambitne plany lidera opozycji

Źródła: energia.rp.pl, biznes.pap.pl, wnp.pl

Fot. Canva (lanasphotos), Orlen

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.