Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gdzie znika plastik, który trafia do oceanów? Odpowiedź może Cię zaskoczyć

Gdzie znika plastik, który trafia do oceanów? Odpowiedź może Cię zaskoczyć

Naukowcy rozwiązali zagadkę “znikającego plastiku”. Ich zdaniem, mogą być za to odpowiedzialne… koralowce. Jak to możliwe? 

swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Góry plastiku w oceanach

Plastik, a zwłaszcza mikroplastik, jest zmorą zarówno na lądzie, jak i w oceanach. Jego kawałki odkryto w żołądkach żółwi, wielorybów i morskich ptaków, jak również w ludzkim organizmie. Według Ocean Conservacy, do tej pory udokumentowano obecność plastiku w ciałach ponad 1300 morskich gatunków. Jak podaje World Economic Forum, w ocenach może być 75-200 mln ton plastiku, natomiast cząstki mikroplastiku podaje się już w biliardach. Mało tego – liczby te stale rosną. Najwięcej plastiku do oceanów trafia z Azji Południowo-Wschodniej — region ten odpowiada za aż ⅓ produkcji plastikowych śmieci na świecie. 

Zobacz też: Ile plastiku zjadasz w ciągu dnia? To urządzenie powie Ci prawdę

Odkrycie z Azji

Japońscy i tajlandzcy naukowcy związani z Center of Ocean Plastic Studies odkryli, że ważną rolę w oczyszczaniu oceanów z plastiku pełnią koralowce. 

Aby zbadać wpływ mikroplastiku na rafę koralową, badacze udali się na tę położoną w pobliżu wyspy Ko Sichang w Zatoce Tajlandzkiej. Pobrali stamtąd próbki kilku gatunków koralowców, a następnie wykorzystali nowo opracowaną technikę wykrywania mikroplastiku w ciałach tych zwierząt.

– Koral ma trzy główne części anatomiczne: śluz na powierzchni, stanowiący zewnętrzną część ciała koralowca, tkanki będące wewnętrzną częścią koralowca i szkielet, czyli wytwarzane przez te zwierzęca złogi węglanu wapnia – opowiada Suppakarn Jandang, japoński badacz z Uniwersytetu Kiusiu. – Naszym pierwszym krokiem było opracowanie sposobu ekstrakcji i identyfikacji mikrodrobin plastiku z próbek koralowców.

Po kolei rozpuszczano kolejne warstwy koralowców i odfiltrowywano z nich mikroplastik. 

W ciałach organizmów znaleziono 174 cząstki mikroplastiku, w większości mające między 100 a 200 mikrometrów (tysięcznych części milimetra). 38% znajdowały się w śluzie, 25% w tkankach, a 37% – w szkieletach. Głównie był to nylon, ale też PET i poliacetylen.

Przeczytaj też: Nowo odkryty grzyb zdolny do degradacji plastiku

Znikający plastik

Według szacunków, aż 70% plastikowych śmieci wyrzucanych do oceanów znika. Odkrycie badaczy z Center of Ocean Plastic Studies może być rozwiązaniem “problemu znikającego plastiku”. 

– Nasze wyniki sugerują, że to koralowce mogą odpowiadać za brakujący plastik – mówi Jandang. – Ponieważ szkielety koralowców pozostają po ich śmierci nienaruszone, uwięzione w nich drobinki mikroplastiku mogą potencjalnie przetrwać setki lat.

Wygląda na to, że koralowce pochłaniają plastik i magazynują go tak, jak drzewa dwutlenek węgla. Potrzeba jednak dalszych badań, w innych miejscach i na większych rafach, żeby móc stwierdzić, czy jest to odosobniony przypadek, czy szersze zjawisko. 

Czytaj też: Grzyb, który żywi się plastikiem z oceanu

Źródło: national-geographic.pl, Ocean Conservacy, World Economic Forum

Fot.: Canva (Columbus Energy)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.