Gigantyczne aukcje OZE w Rosji

Federacja Rosyjska uruchomiła dużą aukcję na sprzedaż energii elektrycznej z OZE. Według agencji Bloomberg zamówienia dotyczą zakupu 1,9 GW czystej energii. Aukcje OZE mają także na celu przyciągnąć zagranicznych inwestorów. 

Od początku października 2016 roku zamówienia rządowe zaangażowały m.in. fińską firmę Fortum Oyj, która jest wstępnie zakwalifikowana do udziału w aukcjach. W postępowaniu może także uczestniczyć włoska firma Enel SpA.

Rosja ma długą historię przywództwa w sektorze energetycznym i ma teraz okazję rozszerzenia go także w energetyce odnawialnej – stwierdził Adnan Admin, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).

W latach 2012 i 2014 roku państwo rosyjskie wprowadziło restrykcyjne, lokalne przepisy w celu stymulowania tworzenia miejsc pracy. Elektrownie OZE mogą być instalowane tylko wtedy, gdy określony procent ich elementów jest wytwarzanych w Rosji. Żaden podmiot rosyjski nie wytwarzał elementów dla energetyki odnawialnej, co utrudniało rozwój przemysłu. Jak podaje Bloomberg, obecnie wymagany udział rosyjskich elementów w instalacjach OZE oscyluje na poziomie 40 procent.

Rosatom powiadomił także, że w celu produkcji turbin wiatrowych planuje odnowić stare fabryki przemysłowe, co stanowi punkt zwrotny dla branży. Rosja jest zainteresowana współpracą z Siemensem, General Electric oraz Vestas Wind System. Agencja Bloomberg informuje że Vestas odmówiły komentarza, Siemens i GE nie odpowiedziały na pytania dziennikarzy agencji. W lutym 2017 roku Rosatom sygnował porozumienie z Lagerwey Wind, holenderskim producentem.