Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gigantyczne pożary lasów w USA

Gigantyczne pożary lasów w USA

Od wielu tygodni ogień pustoszy zachodnią część Stanów Zjednoczonych. Dotychczas spłonęło 1,8 mln. hektarów. Gęsty dym rozciąga się na tysiące kilometrów, a aerozole związane z pożarem dotarły już nad Polskę.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Piekło nad Kalifornią

Największe ośrodki pożaru znajdują się w stanie Waszyngton, Oregon i Kalifornia. Spłonęło już tysiące budynków, a 36 osób straciło życie. Przyczyną są ekstremalne fale upałów. Temperatury powietrza na tym terenie dochodziły do 50°Celsjusza! Ekolodzy alarmują, że to kolejny symptom globalnego ocieplenia. Tymczasem Donald Trump szuka raczej przyczyn w gospodarce leśnej prowadzonej przez demokratów.

Dym z USA nad Polską

Rozwijający się cyklon nad wschodnim Pacyfikiem powoduje, że dym z pożaru szybko się przemieszcza. Jego obecność zarejestrowano również nad Polską. Powietrze nad ogniem jest tak gęste, że doprowadziło do zakrycia słońca i zmniejszenia temperatury. Może to pomóc strażakom w walce z pożarem. Jednocześnie jednak dym jest szkodliwy dla dróg oddechowych, powoduje również silne zanieczyszczenie powietrza. Co więcej ogień niesie porywisty wiatr, co powoduje ciągłe tworzenie się nowych ognisk pożaru.

Fot. Noah Berger AP Photo

Sytuacja jest dramatyczna, a zniszczenia są rekordowe i sięgają kilku miliardów dolarów. Dodatkowym wyzwaniem jest próba zachowania dystansu społecznego związanego z pandemią. Niebo nad Oregonem od kilku tygodni ma kolor czerwony. Nie wiadomo jeszcze, jakie spustoszenie kataklizm wywoła w lokalnym ekosystemie i jakie straty wywoła w faunie i florze regionów nim objętym.

Wielkie kratery na Syberii

Naukowcy podejrzewają też, że sadza, która wydziela się podczas spalania może wpływać na tworzenie się olbrzymich dziur w śniegu na Syberii. Kratery o wielkości 20-30 metrów powstają poprzez intensywne rozmarzanie śniegu.

z26291865IHAPTOPIX California Wildfires

Źródło: Dobrapogoda24.pl, TVNMeteo24, fot. Noah Berger AP Photo

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.