Gigantyczny magazyn energii w Saksonii

W saksońskim Groitzsch pod Lipskiem pojawił się magazyn energii o mocy 16,4 MW. Będzie on wspierał tak zwaną regulację pierwotną. Właścicielem inwestycji jest Upside Group. 

Magazyn jest prawdopodobnie jedną z największych tego rodzaju instalacji naszych zachodnich sąsiadów – może przechowywać nawet 25 MWh. Pełni on funkcję stabilizowania częstotliwości sieci energetycznej w ramach rynku usług świadczonych na rzecz operatora systemu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Umieszczony został na terenie stacji transformatorowej, która należy do systemu Mitnetz – lokalnego operatora. Magazyn wybudowała firma Upside Group, która zaznacza, że ich instalacja będzie miała istotny udział w przejściu na energię odnawialną, kiedy zostanie wyłączona pobliska elektrociepłownia w Lippendorf. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych 20 lat ze względu na niemiecki plan energetyczny, w którym węgiel zostanie wyparty.

Upside Group i jego magazyny

Magazyn energii posiada ołowiowo-węglowe baterie od amerykańskiej firmy Narada. Jest to innowacja, ponieważ powszechnie używa się litowo-jonowych. Za serwisowanie instalacji i dostarczenie falowników odpowiada niemiecki producent SMA.

To już piąty magazyn energii od Upside Group. Trzy z nich zlokalizowane są w okolicach Lipska, w Langenreichenbach i Bennewitz i oczywiście Groitzsch. Czwarty, zdolny przechowywać 5 MWh, znajduje się przy farmie fotowoltaicznej o mocy 145 MW w Neuhardenberg w Brandenburgii. Z kolei piąty magazynuje tylko 2 MWh i powstał przy innej brandenburskiej farmie o mocy 67,8 MW.

źródło: gramwzielone.pl