Konkurs na projekt ula, który stanie na dworcu we Wrocławiu

Galeria BWA Wrocław i PKP S.A. ogłosili konkurs na projekt ula. Zwycięski ul stanie na dworcu Wrocław Główny. Natomiast na piętrze budynku ma powstać pasieka. 

Dizajnerski ul ma stanąć na piętrze Dworca Głównego we Wrocławiu, gdzie już dziś rosną rośliny przyjazne dla pszczół. Projektanci otrzymają wytyczne od ekspertów, którzy podpowiedzą, jak powinno wyglądać idealne schronienie dla pszczół w warunkach miejskich (będą musieli wziąć pod uwagę ewentualne choroby, zmiany klimatu, reakcję roju na zanieczyszczenia środowiska).

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Dodatkowym atutem projektów będzie nawiązanie do sąsiedztwa galerii sztuki i fakt, iż ule wraz z toczącym się w nich pszczelim życiem, będą widoczne podczas każdej kolejnej wystawy przez okna galerii sztuki współczesnej. Będą więc kontekstem, ale też autonomicznym dziełem sztuki – mówi Anna Mituś, kuratorka galerii BWA Wrocław Główny.

Inicjatywa miasta to reakcja na masowe wymieranie pszczół – apokalipsa wśród zapylaczy (pszczół i muchołówek) przekłada się na wymieranie innych zwierząt owadożernych – ryb, ptaków i ssaków.  Katastrofa w świecie owadów zagraża również człowiekowi – dzięki zapylaczom mamy owoce, warzywa i orzechy. Używanie pestycydów i herbicydów powoduje śmierć owadów w niespotykanej dotąd liczbie. Alarmujące dane pochodzą nie tylko z USA, ale i z Wielkiej Brytanii, gdzie w latach 1980-2013 wyginęła 1/3 gatunku dzikich pszczół. W Polsce mamy 3200 gatunków motyli, aż 400 gatunków chrząszczy, much i muchówek. Co możemy zrobić, by nie dopuścić do załamania ekosystemu? Należy przywrócić im siedliska, a także unikać pestycydów w rolnictwie. Dlatego miasto chce stworzyć bezpieczną pasiekę.

– Ule, które powstaną na dworcu Wrocław Główny, to jedno z działań proekologicznych, które prowadzi PKP S.A. Od listopada ubiegłego roku przy dworcach powstają stacje ładowania pojazdów ecoMoto wspierające rozwój elektromobilności. Kolejne rozwiązania na rzecz środowiska są wdrażane przy budowie Innowacyjnych Dworców Systemowych – mówi Tadeusz Szulc, dyrektor PKP S.A. Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu.

Projekty uli można wysyłać do 29 listopada. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 5 tys. zł.