Gleba – bogactwo, które niszczymy

gleba - bogactwo które niszczymy

Gleba, ziemia, w której rosną rośliny i żyją różne zwierzęta wydaje się niezniszczalna. Co może jej zaszkodzić? Niestety, działanie człowieka i intensywne rolnictwo doprowadza ją do bardzo złej kondycji. Zostaje odarta ze wszystkich swoich bogactw.

Poznaj glebę

Gleba może wydawać się bardzo tajemnicza. Co jest takiego w tych ciemnych grudkach, że wyrastają z niej piękne kwiaty? Nawet ogromne drzewa czerpią swoją siłę właśnie z niej. W ziemi rozwijają się pyszne warzywa i owoce, rośnie zboże, ryż, herbata, kawa. Dzięki czemu to wszystko jest możliwe? Żyzna gleba ma w sobie wiele minerałów, które są takim pożywieniem dla roślin. Jedzą je nie ustami jak ludzie czy zwierzęta, ale pobierają korzeniami. W glebie bardzo ważna jest też próchnica. Ale nie taka, jaka atakuje zęby. To takie rozłożone resztki roślin i małych organizmów, żyjących w ziemi. Taką próchnicę zwie się też humusem i używa jako nawóz. To bardzo ważne składniki gleby, dzięki którym mogą w niej rozwijać się rośliny.

Rolnictwo, które przeszkadza rolnictwu

Rolnictwo przede wszystkim korzysta z tych wspaniałych cech gleby. Niestety, można powiedzieć, że jednocześnie nie dba o nią. Ludzi jest coraz więcej, potrzeba więc ogromnych ilości jedzenia. Rolnictwo jest bardzo intensywne. Nie daje się glebie odpocząć. W jednym miejscu sadzi się ciągle te same warzywa. Potrzebują one tych samych minerałów, które wysysają z gleby. A ona nie ma ani chwili na odpoczynek i odnowienie swoich zasobów.  Stosowane są też chemiczne środki ochrony roślin, które wnikają także w glebę. Zabijają one nie tylko szkodniki i chwasty, ale też inne owady i żyjątka, które są bardzo pożyteczne dla ziemi, bo ją napowietrzają. Niestety, są tępione, aby ocalić plony.

Inne zanieczyszczenia gleby

Nie tylko rolnictwo niszczy glebę. Wchłania ona zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu i w wodzie. Każde zanieczyszczenie powietrza, szkodzi także jej. Fabryki, tradycyjne elektrownie – to wszystko szkodzi ziemi.  Ulewne deszcze wymywają z niej naturalne bogactwa. To wszystko przez to, że jest za bardzo ubita i wszystko po niej spływa. I tak człowiek, aby jeszcze bardziej korzystać z ziemi, sam ją zabija.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Próchnica

Intensywne rolnictwo

    1 komentarz

    1. “Ulewne deszcze wymywają z niej naturalne bogactwa. To wszystko przez to, że jest za bardzo ubita i wszystko po niej spływa.” – co za idiotyzmy….. deszcze spływają po glebie, a jednocześnie mają wymywać naturalne bogactwa 😀 Niech no się Autorka douczy cokolwiek o procesach wymywania, jak też o zjawisku ugniatania – bo to są zjawiska przeciwstawne!

      “Nie daje się glebie odpocząć. W jednym miejscu sadzi się ciągle te same warzywa.” – a o terminie płodozmian Autorka nie słyszała? Też polecam się z tym zapoznać….

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Opłata paliwowa wpłynie na trendy zakupowe Polaków?

Następny artykuł

27 gmin w Małopolsce ukaranych za brak walki ze smogiem

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,
%d bloggers like this: