Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Globalne ocieplenie sprawia, że huragany są bardziej niebezpieczne

Globalne ocieplenie sprawia, że huragany są bardziej niebezpieczne

Ocieplenie klimatu wpływa nie tylko na częstsze pożary, susze i powodzie. Naukowcy wykazali, że możemy spodziewać się bardziej śmiercionośnych i nieokiełznanych cyklonów i huraganów.

BANER MOBILEB1
Reklama

Miejscowości przybrzeżne w coraz większych tarapatach

W najnowszym wydaniu czasopisma Nature badacze z The Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) Graduate University opublikowali niepokojący artykuł. Alarmują oni, że zjawiska pogodowe, które formują się nad wodami oceanicznymi będą stanowić coraz większe zagrożenie dla terenów lądowych i zamieszkujących ich ludzi.

W wyniku podnoszenia się temperatury oceanów cyklony będą wchłaniać więcej wilgoci. Sprawi to, że ich zdolność do utrzymywania się na lądzie zwiększy się i wydłuży. Może to sprawić również, że tereny dotychczas nie nawiedzane przez tego typu zjawiska, również będą w niebezpieczeństwie.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

To bardzo ważne spostrzeżenie, które powinno być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących radzenia sobie ze skutkami globalnego ocieplenia. Wiemy, że miejscowości przybrzeżne muszą przygotować się na bardziej intensywne huragany. Okazuje się, że na ich nadejście muszą być też gotowe miejscowości położone w głębi lądu, które mogą nie mieć odpowiedniej infrastruktury, by sobie z tym radzić, a ich mieszkańcy mogą nie mieć doświadczenia z takimi zjawiskamimówi profesor Pinaki Chakraborty, jeden z autorów badania.

Metodyka badania

Aby wykazać swoją tezę, naukowcy przyjrzeli się huraganom, które powstawały nad północnym Atlantykiem przez ostatnie 50 lat. Okazuje się, że ćwierć wieku temu słabły one dwa razy wolniej niż teraz w ciągu pierwszej doby od uderzenia w ląd. Wykryto również zależność pomiędzy okresem trwania cyklonu, a temperaturą wody – okazuje się, że im większa, tym zjawisko pogodowe trwało dłużej. Dzięki symulacjom można stwierdzić, że silniejszy huragan sieje mniejsze spustoszenie jeśli powstał w chłodniejszej wodzie powierzchniowej.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Niedoceniany a esencjalny czynnik

Dotychczasowe obserwacje huraganów nie uwzględniały wilgotności i temperatury wody. Dzięki badaniom naukowców z Okinawy okazuje się, że to jeden z najważniejszych czynników oceny zagrożenia katastrofą naturalną.

Obecne modele nie biorą pod uwagę wilgotności. Rozważają one huragany jako suchy wir powietrza, który jest osłabiany przez tarcie o ląd. Nasza praca pokazuje, że ten model jest niekompletny. Dlatego też modele te nie wykazywał dotychczas oczywistego wpływu ocieplania się klimatu na huraganymówi dr Lin Li, jeden z głównych autorów badania.

Źrodło: kopalniawiedzy.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.