Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Globtroter o stu twarzach – Tony Halik

recenzja

Globtroter o stu twarzach – Tony Halik

W czasie kiedy wielu mogło pomarzyć o egzotycznych podróżach na koniec świata, ten człowiek był łącznikiem pomiędzy dwoma odległymi krańcami. Podróżnik, przemierzający świat wzdłuż i wszerz nie bał się ani najsurowszych generałów, ani najdzikszych zwierząt sawanny. Kim był Tony Halik, który przez 20 lat emitował programy podróżnicze w polskiej telewizji?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Tony Halik był kontrowersyjnym reżyserem, producentem i międzynarodowym dziennikarzem. Nieposkromiony globtroter z podwójnym obywatelstwem – polskim i argentyńskim, podróżował po wszystkich kontynentach świata, pełniąc rolę nie tylko turysty. Halik uczestniczył we francuskim ruchu oporu, a nawet był pilotem brytyjskiego RAFu. Tony Halik spełniał się jako dziennikarz w amerykańskim NBC, relacjonował wiele przełomowych i trudnych momentów dla świata: miejskie zamieszki, masakrę meksykańskich studentów w latach 70., czy walki z bykami podczas krwawej corridy. 

Słodko-gorzkie podróże

Ale Polacy poznali tego podróżnika dzięki licznym programom, emitowanym w polskiej telewizji. Cykl “Pieprz i wanilia” (1982 – 1998) zmieniał swoją nazwę kilka razy, jak mówiła Elżbieta Dzikowska (żona zmarłego już Halika), wspólnie kilkakrotnie modyfikowali nazwę, bo zawsze coś im w niej nie pasowało. W programach małżeństwo prezentowało pamiątki przywiezione z wypraw pochodzące z całego globu. Widzom puszczany był materiał filmowy nakręcony podczas niezliczonej ilości podróży po świecie.

Ten wówczas odważny styl podróżowania przyciągał przed telewizory ogromną ilość widzów, którzy śledzili z wypiekami na twarzy poczynania wojażera: do jakiego plemienia dołączy Tony Halik, na jakie zwierzę zapoluje tym razem i je oskóruje oraz, czy zgubi się w bezkresnej, amazońskiej dziczy? 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 8YfDX9yV2rNK_DPG4-IaeCvBELCVW9h94oEUUk9I4NF3eq-waXFoLMTJJaZNE7_e76QbrVy45gnMJeDGZK-YuP_mrRYuk_7CJltU5AXVZwQa0wB_oZqvuXU_c3mEC55JMeKD-Ikg

Wiele twarzy Tonego Halika

W nowym filmie dokumentalnym Marcina Borchardta obrazującym w skrócie życie Halika obserwujemy barwną postać, podróżnika, męża, ojca, dziennikarza, sprzymierzeńca… ale właściwie kogo? Dopiero po ukazaniu rozmaitych historii globtrotera za pomocą rozmaitych źródeł – taśm, nagrań, rozmów z bliskimi i znajomymi – obserwujemy złożoność i niejednoznaczność tej postaci. 

Nasza uwaga zostanie przyciągnięta masą zdarzeń, wypraw, ludzi i sytuacji, w jakich znajduje się Halik. Opowiada o herbacie z Królową Elżbietą, zaraz potem przeprowadza wywiad z Fidelem Castro, żeby w końcu znaleźć się w środku protestów polskich studentów z lat 70.

Być może widzowie “Pieprzu i wanilii” kojarzą Halika z tropikalnymi lasami, plemionami Indian i ścianą w studiu nagrań pokrytą skórami tygrysów, włóczni, strzał i innych “pamiątek” z wypraw. W dokumencie Marcina Borchardta zobaczą oni o wiele więcej, niż same podróże, czy nieznaną kulturę i obyczaje. 

Każdemu, kto chciałby zajrzeć do świata nieskończonych podróży i marzycielskich wizji o świecie, polecamy obejrzeć film dokumentalny “Tony Halik” (2020). Jak się okazuje, dla niektórych całe życie jest podróżą.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.