Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szklarnia solarna – uprawa jarzyn z energią słońca

solar

Szklarnia solarna – uprawa jarzyn z energią słońca

Zespół badawczy z kanadyjskiego Université de Sherbrooke w prowincji Quebec zaprojektował szklarnię do hodowli owoców i warzyw, która jest w całości zasilana i ogrzewana energią słoneczną. Dojrzałe owoce i warzywa w zimie? Tak i to z zapasem na cały rok.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Słoneczna szklarnia jest ogrzewana wyłącznie dzięki sześciu panelom o mocy wyjściowej 165 W. Efektywna instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu szklarni współpracuje z czterema akumulatorami o łącznej pojemności 5,56 kWh i mocy 235 Ah, przechowującymi energię. Jak mówią kanadyjscy naukowcy, prototyp VG360 (wym. 3 m x 6 m) mógłby zapewnić plony dla trzy- lub czteroosobowej rodziny na cały rok.

Świeże warzywa w zimie

Energia, którą wytwarzają panele, ma służyć do zasilenia upraw w szklarni podczas zimniejszych okresów w roku. Jak podają autorzy projektu, szklarnia posiada zaawansowane i zautomatyzowane systemy wentylacji oraz nawadniania, które można dopasować do swoich potrzeb.

Chcieliśmy ograniczyć straty ciepła z zewnętrznych przegród budynku. Postaraliśmy się też o regulację ciepła w bateriach tak, aby mogło być skutecznie i równomiernie rozprowadzane po całej szklarni, kiedy na zewnątrz panuje niska temperaturamówił jeden z pomysłodawców projektu, naukowiec Raphael Boisjoly.

image 4
Źródło: lapensee.qc.ca

Efektywność

Jak twierdzą autorzy szklarni solarnej, instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii stanowią wysoce efektywny duet w produkcji energii:

 – Zainstalowane panele fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować w lipcu 2,02 kWh energii i zmagazynować całą tę energię w akumulatorach o pojemności 5,56 kWhwyjaśniają naukowcy. Dla porównania, przeciętny dom w Quebecu zużywa średnio 50 kWh dziennie, a akumulator samochodowy ma pojemność około 0,5 kWh.

Eksperci zaprojektowali szklarnię tak, aby zużywała jak najmniej energii. Optymalne rozmieszczenie paneli PV powoduje, że urządzenia mogą działać efektywnie kilka dni podczas pochmurnej pogody. Projekt szklarni słonecznej VG360 jest wart około 19 560 dolarów. W kwocie tej znalazły się koszty materiałów potrzebnych do budowy oraz elementy mechaniczne i elektryczne.

Możliwości i efektywność szklarni są testowane na farmie Ferme Berthe-Rousseau, prowadzonej przez organizację non-profit. Działka liczy 20 hektarów.

Szklarnie wykorzystujące OZE

Projekt naukowców z Kanady przykuwa oko i zmienia dotychczasowy pogląd na uprawę roślin w szklarni. Ten pomysł może zrewolucjonizować jakość domowych upraw i uczynić je bardziej powszechnymi. Również w wietrznej i deszczowej Islandii korzysta się ze źródeł energii odnawialnej (geotermii), które zasilają szklarnię do hodowli roślin i jarzyn. Przekształcona energia pozwala stosunkowo niskim kosztem zapewnić odpowiednią ilość światła tamtejszym szklarniowym uprawom. Coraz powszechniejszym zjawiskiem mogą stać się także szklarnie budowane na dachach budynków. Są to projekty energooszczędne.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.