Wiadomości OZE Gmina Tuchomie inwestuje w zieloną energię 30 listopada 2017 Wiadomości OZE Gmina Tuchomie inwestuje w zieloną energię 30 listopada 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Polskie gminy coraz częściej dostrzegają potencjał, jaki niosą ze sobą czyste, odnawialne źródła energii. OZE są szansą na lepszy byt mieszkańców przede wszystkim za sprawą płynących z nich oszczędności. Wzorem do naśladowania wśród polskich gmin jest gmina Tuchomie, która dzięki mądrym i rozważnym inwestycjom staje się nie tylko coraz bardziej niezależna energetycznie, ale również swoimi działaniami wspomaga środowisko naturalne, o które każdy z nas powinien się troszczyć. Liczba proekologicznych inwestycji dokonanych w tej pomorskiej gminie robi wrażenie, a należy dodać, że ich ilość ciągle wzrasta. Dzięki dotacjom pozyskanym z różnych źródeł do tej pory wykonano 260 instalacji solarnych oraz 130 instalacji fotowoltaicznych. To jednak nie wszystko, bowiem w bieżącym roku dokonano termomodernizacji 10. budynków użyteczności publicznej na łączną kwotę 2,5 miliona złotych. Prócz tego podjęto działania mające na celu energetyczne oszczędności; zdecydowano się na wymianę oświetlenia zewnętrznego na nowe, energooszczędne typu LED – zarówno przy drogach, jak i innych obszarach gminy. Inwestycja ta pochłonęła 652 tysiące złotych, jednakże szacuje się, że szybko się zwróci. Reklama Gmina Tuchomie zachęcała również mieszkańców do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, a czyniła to na tyle skutecznie, że powstało ich 206 sztuk. Na terenie gminy znajdują się także dwie oczyszczalnie ścieków, a 90% gminy jest skanalizowane. Doskonale widać, że samorząd gminy Tuchomie nie próżnuje, starając się modernizować gminę pod wieloma aspektami, aby nie tylko mieszkańcom, ale również okolicznej przyrodzie żyło się lepiej. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.