Gmina Tuchomie inwestuje w zieloną energię

Liczba proekologicznych inwestycji dokonanych w tej pomorskiej gminie robi wrażenie, a należy dodać, że ich ilość ciągle wzrasta. Dzięki dotacjom pozyskanym z różnych źródeł do tej pory wykonano 260 instalacji solarnych oraz 130 instalacji fotowoltaicznych. To jednak nie wszystko, bowiem w bieżącym roku dokonano termomodernizacji 10. budynków użyteczności publicznej na łączną kwotę 2,5 miliona złotych. Prócz tego podjęto działania mające na celu energetyczne oszczędności; zdecydowano się na wymianę oświetlenia zewnętrznego na nowe, energooszczędne typu LED – zarówno przy drogach, jak i innych obszarach gminy. Inwestycja ta pochłonęła 652 tysiące złotych, jednakże szacuje się, że szybko się zwróci.

W gminach województwa pomorskiego będzie można wypożyczyć rowery

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania w wysokości 17 218 259 zł na rzecz utworzenia wypożyczalni jednośladów na terenie tamtejszych 14. gmin. Na rzecz inwestycji zostanie zakupionych 3 800 nowoczesnych rowerów, powstanie także infrastruktura informatyczna, niezbędna do prawidłowego działania wypożyczalni. Dla zainteresowanych skorzystaniem z rowerów zostanie również udostępniona aplikacja na platformy mobilne, ułatwiająca korzystanie z systemu „roweru metropolitalnego”. Co więcej, 10% z rowerów, które zostaną zakupione na ten cel, będzie posiadać napęd elektryczny.

Niebagatelny deficyt biomasy

Według portalu Farmer.pl firmy energetyczne mają duży problem z pozyskiwaniem słomy do produkcji energii z biomasy, albowiem brakuje im dostawców tego składnika. Czym jest ta biomasa? Biomasa to ulegająca biodegradacji…