Pomorze bez kopciuchów? Trwają konsultacje uchwały antysmogowej

W województwie pomorskim trwają konsultacje dotyczące wprowadzenia uchwały antysmogowej. Przepisy przewidują likwidację przestarzałych pieców oraz wprowadzenie zakazu używania opału złej jakości, a w gminach o statusie uzdrowiska – całkowitego zakazu stosowania paliw stałych. 

Projekt miejscowej uchwały o nazwie „ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw” zakłada – tak jak w większości województw – zakaz używania opału najgorszej jakości, m.in. mułu i flotokoncentratu węglowego oraz paliw produkowanych z ich wykorzystaniem, a także węgla brunatnego i jego pochodnych.

Według założeń do października 2023 roku miałyby zniknąć piece niespełniające wymogów trzeciej klasy w tabeli standardów emisyjnych. W 2025 roku zlikwidowane zostaną kotły klasy 3 i 4, a do 2029 roku klasy 5. W miejscach, gdzie nie ma sieci ciepłowniczej lub gazowej, dopuszczone będą jedynie najnowocześniejsze piece spełniające standardy Ekoprojektu, czyli unijnej dyrektywy, która dotyczy urządzeń odpowiedzialnych za emisję gazów cieplarnianych.

W strefach A i B, czyli w okolicach, gdzie zlokalizowane są zakłady uzdrowiskowe, przewidziano wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania paliw stałych. Z wojewódzkiego projektu wyłączono natomiast Sopot – miasto, podobnie jak Kraków, chce wyeliminować paliwa stałe na terenie całej gminy.

1 comment
  1. Gdzie te konsultacje…? Jestem Pomorzaninem i nic nie słyszałem o jakiś konsultacjach, gdzie mogę zaczerpnąć tym informacji?

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Microsoft wprowadził 4-dniowy tydzień pracy. Efekt zaskoczy ekologów

Japoński oddział Microsoftu wprowadził testowo 4-dniowy tydzień pracy. Eksperyment nazywał się „Work Life Choice Challenge” i odbył się w sierpniu – pracownicy mieli dzień wolny w każdy piątek. W biurach prowadzone były videokonferencje, by oszczędzić czas na dojazd, a spotkania skrócono do 30 minut. Efektywność pracy osób zatrudnionych w Microsoft wzrosła o 40%.