W gminach województwa pomorskiego będzie można wypożyczyć rowery

Carsharing w Polsce ma się nadzwyczaj dobrze i poniekąd jest to zasługa rowerowych wypożyczalni, które stały się pierwowzorem systemu wykorzystywanego obecnie przez firmy udostępniające samochody na minuty. Niemal w każdym większym mieście można skorzystać z wypożyczenia roweru, przez co mieszkańcy stają się bardziej skłonni do pozostawiania swoich samochodów w garażach, ponieważ jednoślad umożliwia im ominięcie wielu zatłoczonych dróg. Z uwagi na popularność tego typu wypożyczalni już nie tylko mniejsze miasteczka, ale także gminy interesują się inwestycją we własne wypożyczalnie rowerów. Do ich grona dołączy także kilka jednostek z województwa pomorskiego, w których powstanie największy w Polsce pod względem obsługiwanego obszaru system wypożyczania rowerów.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania w wysokości 17 218 259 zł na rzecz utworzenia wypożyczalni jednośladów na terenie tamtejszych 14. gmin. Na rzecz inwestycji zostanie zakupionych 3 800 nowoczesnych rowerów, powstanie także infrastruktura informatyczna, niezbędna do prawidłowego działania wypożyczalni. Dla zainteresowanych skorzystaniem z rowerów zostanie również udostępniona aplikacja na platformy mobilne, ułatwiająca korzystanie z systemu „roweru metropolitalnego”. Co więcej, 10% z rowerów, które zostaną zakupione na ten cel, będzie posiadać napęd elektryczny.

Dofinansowanie stanowi 85% kwoty potrzebnej do zrealizowania całej inwestycji. Pozostałe środki zostaną pozyskane od gmin biorących udział w projekcie, wśród których znajdują się między innymi Kartuzy, Stężyca czy Sierakowice. Na terenie gmin biorących udział w projekcie powstanie aż 7,5 tysiąca stacji rowerowych. Jeżeli wszystko się powiedzie, jednoślady będzie można wypożyczyć jesienią 2018 roku.

Rowery metropolitalne na Pomorzu są najnowocześniejszym systemem IV generacji, drugim w Polsce i dostępnym tylko w kilku krajach Europy. Jest on oparty o rowery z aktywnym GPS-em i wbudowanym terminalem, który pozwala na łatwiejsze i szybsze wypożyczanie. Pomorskie rowery dadzą także możliwość pozostawienia ich przy dowolnym stojaku, wyszukania najbliższego wolnego pojazdu z poziomu aplikacji oraz umożliwią wcześniejszą rezerwację – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju Polski

Następny artykuł

Zagórz i Dydnia dołączyły do gmin wykorzystujących OZE

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,