Google osiągnęło 100% OZE

Firma Google podała kilka dni temu, że już w pełni jest zasilana z OZE. Jak powiedział wicedyrektor spółki ds. infrastruktury technicznej, Urs Hölzle, Google zakupiło wystarczająco dużo „zielonego pradu”, by pokryć całe zapotrzebowanie w zeszłym roku i przekroczyć całkowity pobór biur i serwerowni firmy.

Google kupuje głównie energię elektryczną pochodzącą z instalacji solarnych i wiatrowych. Co to dokładnie oznacza? „W ciągu 2017 roku na całym świecie, za każdą zużytą kilowatogodzinę energii elektrycznej, kupiliśmy kilowatogodzinę energii odnawialnej z farmy wiatrowej lub słonecznej, która została zbudowana specjalnie dla Google”, powiedział mówi Hölzle. Google to pierwsza firma, świadcząca usługi w chmurze, której udało się tego dokonać.

Jak mówi wicedyrektor, Google jest największym korporacyjnym nabywcą czystej energii. Najnowsze statystyki wskazują, że ich zakupy do marca br. przekroczyły zakupy innych firm, takich jak Amazon czy Microsoft.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Firma ta wykorzystuje wiele systemów OZE, między innymi 80 MW projekt PV w Chile. Dodatkowo planowane jest 26 nowych inwestycji za kwotę trzech miliardów dolarów.

„Budujemy nowe serwerownie i biura wraz z zwiększaniem się zapotrzebowania na usługi produkty naszej firmy. Wraz z nimi rozbudowujemy infrastrukturę OZE, dbając o to, by wszystkie nasze inwestycje miały zaplecze w postaci systemów produkujących czystą energię”, mówi Hölzle.