Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Google osiągnie sto procent energii OZE jeszcze w 2017 roku

Google będzie korzystać wyłącznie z odnawialnych źródeł energii

Google osiągnie sto procent energii OZE jeszcze w 2017 roku

Serwis prasowy amerykańskiego giganta technologicznego Google poinformował za pomocą Twittera o tym, że koncern wypełnił zobowiązania dotyczące stuprocentowego przejścia na energię odnawialną. Wszystkie siedziby firmy, w tym dwa centra danych, są już w pełni zasilane zieloną energią. Dzięki nowym sygnowanym kontraktom odnawialne źródła energii „pokryją sto procent energii potrzebnej do uruchomienia wszystkich produktów w 2017 roku”.

Google jako największy korporacyjny nabywca energii odnawialnej podpisał umowę na korzystanie z trzech farm wiatrowych, co zwiększyło moc wytwórczą OZE w działalności koncernu do 3 GW. Alphabet zgodził się na zakup 196 MW energii wiatrowej z dwóch elektrowni Avangrid, które obecnie są w fazie rozwoju w Dakocie Południowej. Alphabet zakupi również 200 MW energii wiatrowej od spółki EDF Renewable Energy w Iowa oraz 140 MW energii wiatrowej z farmy w Oklahomie od firmy Enel. Szczegóły transakcji nie są znane.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Google jest obecnie największym korporacyjnym nabywcą OZE, o łącznej mocy ponad 3 GW. Kolejną firmą jest Amazon, który zostaje daleko w tyle za Google z 1,5 GW mocy wytwórczych. Więcej danych przedstawia wykres Bloomberga:

bloomberg

Google rozpoczął inwestowanie w elektrownie wiatrowe i panele słoneczne w 2010 roku. Według firmy jej centra danych są o pięćdziesiąt procent bardziej energooszczędne. Przejście na OZE ma znaczenie nie tylko społeczne, ale i ekonomiczne, gdyż w ciągu ostatnich sześciu lat koszty produkcji energii słonecznej i wiatrowej spadły odpowiednio o osiemdziesiąt i sześćdziesiąt procent. Łączna wartość inwestycji w infrastrukturę energetyczną Google wyniosła 3,5 miliarda dolarów, z czego 2/3 przeznaczono na inwestycje w USA.

Więcej informacji: Największa farma wiatrowa w Norwegii zasili infrastrukturę Google

Źródła: Elektrovesti, Bloomberg, Electrec

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.