Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gorzów Wielkopolski zalała woda. Nad Polskę nadciągają niebezpieczne burze, ostrzega IMGW

Gorzów Wielkopolski zalała woda. Nad Polskę nadciągają niebezpieczne burze, ostrzega IMGW

Gorzów Wielkopolski zalała woda. Nad Polskę nadciągają niebezpieczne burze, ostrzega IMGW

W czwartek 8. września Gorzów Wielkopolski znalazł się pod wodą w wyniku rekordowych opadów w ciągu doby. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, niebezpiecznymi burzami i gradem. 

Reklama

IMGW: nadchodzą gwałtowne zmiany w pogodzie

Od kilku dni polskie media ostrzegają przed nadchodzącym z zachodu niżu Peggy, który ma przynieść gwałtowne zmiany w pogodzie, przede wszystkim spadek temperatury i opady. Chłodne powietrze ma zostać zastąpione przez wilgotniejszą i cieplejszą masę powietrza. 

Dzisiaj burze rozwijać się będą na południu i zachodzie Polski.  Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe, wilgotne oraz niestabilne powietrze polarne morskie. W czasie burz głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu, których suma może lokalnie wynosić około 20-35 mm poinformował IMGW na twitterze. 

IMGW wydało ostrzeżenia dot. hydrologiczne i meteorologiczne, które obejmują większośc terenów kraju. W ciągu najbliższych dni zapowiadane są burze z gradem i intensywny deszcz. 

hGYqy frAaROd0RZyVp6QDBA z4UsFahDSJEewAvLEFA73abb2gehTR2rP1I3jSDeacPXaxYXdMDhtuP9 GlvzrsLJ9rBwJDcRiEcIDNuybBxRhqMl4 hdpnLD6NCAQDedN3V cI6Bmo9WoaXTlRHduR T6oXiEeR4qtB0cbkEPufYhpkLS92YI7Q
Mapa ostrzeżeń meteorologicznych (8.09.2022). Źródło: IMGW 
L7MeK7ZiBBaODd71qT5yP3s 5 RJ8MuX5gRjaTvjlCtn fSsHEDnNNdi0ppsaK1P0pWMgoXjHjr0v8X5tbCC6HyZ T4OI22GX21u qb5FUc5FWfQAcpd9WI65py51ozRu0G4Ed2mgPRDLq85EW3Dm6qedvSQ4kQKhOKiFwR
Mapa ostrzeżeń hydrologicznych (8.09.2022). Źródło IMGW

W przypadku sytuacji hydrogeologicznej Polska podzielona jest pomiędzy obszary, gdzie pojawiło się zagrożenie gwałtownym wzrostem stanów wody i powodziami (kolor żółty). Z drugiej strony w dużej części kraju nadal panuje susza hydrogeologiczna (kolor szary). 

Gorzów Wielkopolski pod wodą. Rekord opadów

W czwartek 8. września w wyniku intensywnych opadów Gorzów Wielkopolski znalazł się pod wodą. Powódź błyskawiczne sparaliżowała miasto. W ciągu ostatnich godzin strażacy interweniowali już ponad 180 razy. 

W Gorzowie Wielkopolskim w ciągu kilku godzin spadło ponad 130 mm deszczu. Są to dane ze stacji telemetrycznej. Pobity został dotychczasowy rekord opadu (77,4 mm z 1977 r.). Stan wody na Warcie w mieście wzrósł o 20 cm. Są to jednak wzrosty w strefie wody niskiej poinformował IMGW. 

image 7
Dobowa mapa opadów (8.09.2022). Źródło: Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Źródło: meteo.imgw.pl, wydarzenia.interia.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.