Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Greenpeace krytykuje nowy rząd Morawieckiego: „To podział łupów”.

Mateusz Morawiecki

Greenpeace krytykuje nowy rząd Morawieckiego: „To podział łupów”.

Dyrektor programowy Greenpeace negatywnie ocenia zmiany wprowadzone przez rząd w energetyce i ochronie środowiska. Na stronie organizacji pojawił się na ten temat obszerny komentarz. 

Reklama

Dyrektor programowy Greenpeace jest bezlitosny w ocenie zmian wprowadzonych w rządzie Morawieckiego w resorcie energetyki i ochrony środowiska. Przypomnijmy: Ministerstwo Energii zniknie, ministrem środowiska został 28-letni Michał Woś, pojawi się też nowy resort – Ministerstwo Klimatu, którym pokieruje Michał Kurtyka.

Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska, komentuje:

Skład nowego rządu zapowiada chaos w obszarze energetyki, polityki klimatycznej i ochrony przyrody. W obliczu kryzysu klimatycznego potrzebujemy skoordynowanych, zdecydowanych i ambitnych zmian. Zamiast tego otrzymaliśmy polityczny podział łupów, zapowiedź rozproszenia i osłabienia kompetencji.

Ministerstwo odpowiedzialne za klimat to de facto ministerstwo do spraw greenwashingu i zielonego PRu – resort nie będzie miał realnego wpływu na energetykę i górnictwo.
Z kolei wykastrowane ministerstwo środowiska trafia w ręce urzędnika, który nie zajmował się wcześniej ochroną przyrody, a jego podstawowym osiągnięciem politycznym jest bliska współpraca z ministrem sprawiedliwości. Prawo i Sprawiedliwość nie rozumie, że polska przyroda jest naszym wspólnym dobrem i nie można traktować jej wyłącznie jako zasobów do eksploatacji, co nie wróży dobrze polskim lasom, parkom narodowym i chronionym gatunkom.

Bez silnego i mądrego przywództwa w kwestiach ochrony klimatu i przyrody polski rząd nie zda egzaminu w obliczu kryzysu klimatycznego. Może też zaprzepaścić szanse jakie daje europejska polityka klimatyczna – zamiast środków na sprawiedliwą transformację, odejście od węgla oraz rozwój odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej czeka nas dalsza marginalizacja w Unii Europejskiej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.