Groźne pożary składowisk na Dolnym Śląsku

W czerwcu doszło do trzech ogromnych pożarów składowisk w Polsce. Płonęły dwa składowiska odpadów i jedno paliw alternatywnych.

W sortowni opadów w Studziankach doszło do pożaru w nocy z 5 na 6 czerwca. Ogień pojawił się około godziny 20:00 i już we wstępnej fazie objął ok. 20% hałdy o wielkości 100 na 20 metrów. Do walki z ogniem zostało skierowanych 40 zastępów straży pożarnej z całego województwa dolnośląskiego. Pożar udało się ugasić dopiero po kilkunastu godzinach.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Przypomnijmy, w tym samym miejscu przez osiem dni trwał pożar w 2012 roku. Dochodziło tam do pożarów również w listopadzie 2017 i czerwcu 2018 roku. W tej miejscowości w sierpniu 2018 roku płonęło też składowisko odpadów należące do spółki międzygminnej. Do walki z ogniem skierowano wówczas 111 zastępów straży i samolot. Również w nocy z 5 na 6 czerwca płonęły trzy hektary składowiska w Trzebieniu. Na miejscu pracowało przez całą noc kilkanaście zastępów straży pożarnej.

W magazynach dawnej cukrowni w Jaworze na Dolnym Śląsku płonęło z kolei składowisko paliw alternatywnych. W akcji pożarniczej uczestniczyły 22 zastępy strażaków. W czwartek 6 czerwca o poranku wciąż trwało dogaszanie pożaru.

foto: 998 Grajewo