Grupowe zwolnienia w Tesli dotkną nawet 700 osób

Firma Tesla zwolniła pewną część swoich pracowników na skutek ocen wydajności pracy, po tym, jak firma znacznie zwiększyła zatrudnienie dzięki zakupowi producenta paneli słonecznych SolarCity Corp.

Firma komentuje, że zwolnienia są częścią corocznej ewaluacji pracowników. Firma nie podaje oficjalnych danych, jednakże źródła wskazują, że zwolnionych zostało od 400 do 700 osób pracujących dotychczas na różnych stanowiskach – od pracowników fabryk, po inżynierów i menedżerów.

– Tak jak w przypadku każdej firmy, szczególnie takiej, która zatrudnia ponad 33 tysiące osób, coroczne ewaluacje wydajności pracowników kończą się jakimiś zwolnieniami – powiedział przedstawiciel Tesli. Jednocześnie firma zaznacza, że obecnie prowadzi rekrutację na dwa tysiące nowych miejsc pracy na całym świecie.

Zwolnienia nastąpiły chwilę po tym, gdy Tesla poinformowała, że w trzecim kwartale tego roku zbudowała zaledwie 260 samochodów Model 3 – to mniej niż 20% z zakładanych 1500 sztuk. Tesla nie podaje więcej szczegółów tego opóźnienia, co może martwić tych klientów, którzy już w zeszłym roku wpłacili tysiąc dolarów opłaty rezerwacyjnej.

Tesla Model 3 wyceniona została na 35 tysięcy dolarów – połowę tego co najtańsza wersja Tesli Model S.

We wrześniu przedstawiciele Tesli informowali, że firma redukuje 63 etaty w SolarCity, po zakupie firmy. Firma Elona Muska wyłożyła na zakup producenta dachowych paneli fotowoltaicznych kwotę dwóch miliardów dolarów w roku 2016.

Na koniec zeszłego roku Solarcity miało 12243 pracowników.