Hackathon ICM Smart Charge – inteligentna elektromobilność

Druga odsłona Wielkich Wyzwań Programistycznych (WWP) została poświęcona elektromobilności. Dedykowany programistom hackathon o nazwie Smart Charge – inteligentna elektromobilność został zorganizowany przez dwie instytucje: warszawskie Centrum Technologii ICM oraz innogy Polska. O przebiegu tegorocznej edycji WWP i wnioskach, które dostarczyła, opowiedział prof. dr hab. Piotr Bała z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem hackathonu jest wspomożenie działań, które dzieją się w chwili obecnej w zakresie elektromobilności. Cały hackathon był poświęcony znalezieniu sposobu na rozmieszczenie stacji ładowania w wybranych miastach Polski. Tutaj głównie chodziło o Wrocław i Warszawę. Jak wiemy, niedawno została podpisana ustawa o elektromobilności, zakładająca rozmieszczenie w aglomeracjach kraju około sześciu tysięcy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Hackathon pokazał, że zaplanowanie takiej sieci stacji ładowania nie jest zadaniem prostym. Tym, co nas zaskoczyło, był fakt, że liczba miejsc odpowiednich do sensownego rozmieszczenia stacji ładowania jest bardzo ograniczona. Zakładając, że stacje zostaną umieszczone przy dużych sklepach i centrach handlowych, okazuje się, że tych lokalizacji jest zbyt mało, żeby te sześć tysięcy stacji ładowania rozmieścić. Chyba nikt się tego nie spodziewał” – zauważył prof. Piotr Bała.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Naukowiec podał także dodatkowe wnioski, które wysunięto w trakcie najnowszej odsłony hackathonu ICM. Zaplanowanie i zoptymalizowanie rozmieszczenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych zostało znacząco usprawnione dzięki wykorzystaniu superkomputerów i publicznie dostępnych danych, wśród których można wymienić m.in. OpenStreetMap. Najnowsza odsłona WWP pokazała również, że planowanie działań usprawniających elektromobilność jest możliwe, a dzięki uzyskaniu dodatkowych danych taki proces będzie można jeszcze usprawnić.

Główny cel hackathonu jest taki, aby znaleźć optymalne rozwiązania dla umiejscowienia stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Wierzymy, że to zadanie zostanie wykonane w sposób doskonały i będziemy mogli przynajmniej w części wykorzystać doświadczenia z tego wydarzenia w naszej pracy” – wyraził nadzieję dr Maciej Chmieliński, menedżer odpowiedzialny za rozwój elektromobilności w firmie innogy Polska, która równocześnie jest fundatorem głównej nagrody w hackathonie ICM Smart Charge – Inteligentna elektromobilność.