Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Hawaje chcą być w 100% „odnawialne” – pomogą wulkany

Hawaje chcą być w 100% „odnawialne” – pomogą wulkany

Obszar wulkaniczny kojarzy się przede wszystkim z zagrożeniami wynikającymi z aktywności wulkanów.  Wyspy Hawajskie to terytorium utworzone ze skał wulkanicznych. Władze tego stanu chcą wykorzystać swoje położenie. Hawaje chcą być samowystarczalne energetycznie i czerpać energię geotermalną z wulkanów. Celem jest stworzenie systemu elektroenergetycznego bazującego na 100-procentowym użyciu odnawialnych źródeł energii (OZE).

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Sekret strategii Hawajczyków tkwi w pięciu aktywnych wulkanach. Według planów Hawajów podstawą „zielonego” miksu energetycznego będzie energia geotermalna. Wielka Wyspa (Big Island) ma największy potencjał geotermalny z racji aktywnego wulkanu.  Inżynierowie chcą opracować technologie, które czerpałyby gorącą wodę gruntową, która kolejno przekształcona będzie w parę do turbin zasilających, tworzących energię elektryczną. Największa elektrownia geotermalna znajduje się na Wielkiej Wyspie (Puna Geothermal Venture), która jest zlokalizowana na wschodniej części wulkanu Kilauea. Elektrownia wytwarza 38 MW i zapewnia w ciągu miesiąca energię dla 4100 hawajskich domów.

Nie wszyscy jednak zgadzają się na transformację energetyczną. Wśród społeczeństwa słychać głosy sprzeciwu: część Hawajczyków nie życzy sobie, by bogini wulkanu Pele była „zbezczeszczona”. Z drugiej strony większa część społeczeństwa jest pod wrażeniem pozytywnych skutków rozwiniętej geotermii przez np. Polinezyjczyków. Zaletą geotermii na Hawajach jest to, że energia z niej pochodząca zapewnia ciągłość w przeciwieństwie do energii słonecznej i wiatrowej, gdzie mogą wystąpić przerwy w dostawie energii.  Według niektórych badaczy, na samej tylko Wielkiej Wyspie można uzyskać około 50 procent hawajskiej energii geotermalnej.

9 czerwca 2015 roku gubernator David Ige (z wykształcenia inżynier elektryk) sygnował cztery dokumenty, w tym jeden dotyczący zaangażowania Hawajów w „oczyszczanie energii”. Ambitnym celem amerykańskiego stanu jest generacja 100-procentowej energii z użyciem tylko czystej energii. Według danych z 2015 roku energia pochodząca z OZE stanowi prawie 20 procent miksu energetycznego Hawajów. Przedstawiciele władz lokalnych podkreślili, że ich stan jest zależny energetycznie i w ciągu roku wydaje ponad 5 miliardów dolarów na import ropy naftowej. Transformacja energetyczna ma przede wszystkim pomóc Hawajom zaoszczędzić pieniądze, stymulować gospodarkę, wspomóc środowisko i wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne. W ten sposób Hawaje staną się krajowym liderem w dziedzinie energetyki odnawialnej.

Hawaiian Electric Company (HEC), największy dostawca energii w stanie, ma w swoich planach zwrot ku energii odnawialnej. Podmiot współpracuje także z branżą wojskową – 15 procent energii jest kupowane przez amerykańskie wojsko. Alan Oshima, główny dyrektor HEC podkreślił, że 15 procent domów na Hawajach posiada już instalacje fotowoltaiczne – w przyszłości ta liczba powinna się potroić.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.