Gasunie buduje Holandii instalację typu Power-to-gas

Holenderska firma Gasunie, zajmująca się systemami do przechowywania i transportowania gazu, poinformowała o zamiarze wykorzystania podziemnych zbiorników gazu do konstrukcji systemu przechowywania energii. Układ znajdował się będzie w północno-wschodniej części Holandii, a zbiorniki mają służyć do przechowywania wodoru wyprodukowanego przy wykorzystaniu prądu wygenerowanego przez należące do Gasunie systemy fotowoltaiczne.

Pilotażowy projekt systemu power-to-gas realizowany będzie przez spółki córki: Gasunie New Energy oraz Gasunie EnergyStock. System nazwany HyStock wykorzystywać będzie farmę fotowoltaiczną o mocy 1,25 MW do produkcji energii elektrycznej, która następnie posłuży do wygenerowania wodoru. Farma fotowoltaiczna, której operatorem jest Gasunie składa się z 5000 paneli fotowoltaicznych o średniej mocy 250 W każdy. Przy optymalnym ich ustawieniu produkują one około 1,1 do 1,2 GWh energii elektrycznej rocznie.

Jak informują przedstawiciele Gasunie, wodór wygenerowany w instalacji zostanie  wykorzystany głównie w przemyśle i transporcie. Jednakże istnieje także możliwość konwersji wodoru ponownie na energię elektryczną, co umożliwia wykorzystanie tego typu system do stabilizacji sieci energetycznej.

System power-to-gas jest zupełnie nowatorskim pomysłem magazynowania energii elektrycznej otrzymywanej z OZE. Jeśli pilotażowy projekt powiedzie się, niebawem tego typu systemy mogą służyć do magazynowania nadwyżek energii generowanej przez elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe na całym świecie. Gasunie już buduje drugi, podobny system w innej lokalizacji w Holandii, który ma generować wodór do zastosowań w przemyśle chemicznym. Budowana instalacja osiągać ma moc około 12 MW.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Sejmik Wojewódzki przyjął uchwałę antysmogową dla Krakowa

Następny artykuł

Hawaje chcą być w 100% “odnawialne” – pomogą wulkany

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,