Hiszpania: Enel buduje nowa farmę PV, a Barcelona uruchamia własnego operatora sieci energetycznej

Hiszpańska firma energetyczna – Endesa (spółka zależna włoskiego Enela) planuje postawić w Totana w hiszpańskiej Murcji elektrownię PV o mocy 84,9 MW. Koszt tej inwestycji wycenia się na 59 milionów euro. Farma składać ma się z niemalże 250 tysięcy modułów fotowoltaicznych.

Pod koniec czerwca Endesa przedstawiła swoje plany burmistrzowi Totany, Andrésowi Garcíi Cánovasowi, a także przedstawicielom lokalnej społeczności. Po spotkaniu Enel Green Power Spain poinformował, że w budowie farmy wezmą udział lokalne firmy i pracownicy z regionu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Budowa farmy rozpocząć ma się tego lata. W pierwszej kolejności mają zostać zainstalowane moduły PV, które zasilać będą systemy potrzebne do budowy farmy, aby nie korzystać z generatorów z silnikiem diesla. Ta część instalacji zostanie po zakończeniu budowy oddana władzom miasta do publicznego wykorzystania.

Nowa farma jest częścią planu Endesa na zbudowanie łącznie 339 MW nowych mocy fotowoltaicznych. Tyle firma wygrała w ramach aukcji, jakie hiszpański rząd zorganizował w czerwcu 2017 roku. Endesa uzyskała trzecią lokatę w tej aukcji, jeśli chodzi o ilość zakontraktowanych mocy. Wygrała w tym zestawieniu Cobra, spółka hiszpańskiej grupy przemysłowej ACS, uzyskując 1,55 GW. Na drugim miejscu sklasyfikowane zostało X-Elio z mocami na poziomie 455 MW.

Niezależnie od starań Endesy, Barcelona Energia – nowy operator energetyczny, jaki powstał w stolicy Katalonii, rozpoczął z początkiem lipca swoje działanie. Jego cel to bycie bardzie „aktywnym na rynku energii, aby uczynić go uczciwym, wydajnym i zrównoważonym”, jak informuje firma.

Początkowo spółka dostarczać będzie głównie prąd z instalacji fotowoltaicznych do budynków Rady Miasta i firm publicznych, a także odpowiadać za oświetlenie miasta. Od stycznia 2019 roku operator będzie zmierzał w kierunku przejęcia szerszego grona odbiorców energii elektrycznej i dostarczania im prądu z lokalnych projektów OZE.

Obecnie Barcelona Energia sprzedaje prąd z 41 systemów PV zainstalowanych na budynkach publicznych, biogazowni na wysypisku Garraf i systemu odzyskiwania energii w Sant Adrià de Besòs.