Hiszpania stawia na energię słoneczną

Rząd w Hiszpanii zakłada, że do 2030 roku energia pozyskana z paneli fotowoltaicznych będzie dominować w ich krajowym miksie energetycznym. Do tego czasu wartość wszystkim mocy powinna wynieść nawet 77 GW.

Hiszpańskie Ministerstwo Przemysłu, Turystyki i Agendy Cyfrowej zakłada, że energia ze słońca będzie w przyszłości najtańszym źródłem energii, więc panele fotowoltaiczne zdominują rynek energetyczny. Dlatego hiszpański rząd przewiduje dwa scenariusze rozwoju tej branży.

Pierwszy z nich zakłada generację rozproszoną z instalacji fotowoltaicznych. Według przewidywań hiszpańskiego ministerstwa do 2030 roku moc produkcyjna z paneli słonecznych powinna osiągnąć aż 47,1 TWh. To sprawi, że będzie ona zapewniała aż 70% zapotrzebowania na energię tego kraju.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Natomiast według drugiego scenariusza, zakładającego zrównoważoną transformację, energia słoneczna pozostanie największym i najtańszym źródłem do 2030 roku, ale osiągnie tylko 40TWh mocy produkcyjnej. Brakujące do rezultatów z scenariusza pierwszego 7,1 TWh zastąpi prąd pozyskany z siłowni zasilanej węglem.

Hiszpański rząd podkreśla, że rosnący udział energii słonecznej oraz innych odnawialnych źródeł (takich jak turbiny wiatrowe i elektrownie wodne) w ich kraju przełoży się na znaczne oszczędności, nawet do 9,6 miliarda euro. Nie bez znaczenia jest również redukcja emisji CO2 o ponad połowę oraz wzrost eksportu energii do innych państw.

Źródło: PV Magazine