Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Iberdrola kończy budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling

Iberdrola kończy budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling

Inwestycja kosztowała ponad 40 milionów euro. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 74 MW została zainstalowana w celu hybrydyzacji istniejącego kompleksu elektrowni wiatrowych BaCa – Ballestas i Casetona w prowincji Burgos o mocy 69 MW. Daje to w sumie 143 MW mocy w całym kompleksie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nowa inwestycja na Półwyspie Iberyjskim

Iberdrola zakończyła budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling, łączącej farmę wiatrową z farmą fotowoltaiczną. Instalacja, która powstała w regionie Castilla y León, w prowincji Burgos, jest aktualnie w procesie uruchamiania. Dzięki zastosowaniu technologii hybrydowej, pozwalającej na optymalizację wykorzystania sieci i minimalizację wpływu instalacji na środowisko, Iberdrola wzmocni pozycję lidera innowacji w obszarze energetyki odnawialnej.

Nowo wybudowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 74 MW, składająca się z ponad 120 000 modułów fotowoltaicznych, zlokalizowana jest w gminach Revilla Vallejera, Villamedianilla i Vallejera w prowincji Burgos. Dzięki jej budowie poddano hybrydyzacji istniejący kompleks elektrowni wiatrowych BaCa – Ballestas i Casetona o mocy 69 MW. W rozwój projektu zaangażowano 360 specjalistów. Iberdrola planuje inwestycje w formule cable pooling w kolejnych latach w Hiszpanii, aby zoptymalizować swoje zasoby OZE i maksymalnie wykorzystać potencjał istniejących elektrowni.

Dwa źródła w jednej elektrowni

Włączenie modułów słonecznych zwiększa udział czystej, taniej i konkurencyjnej energii w systemie elektroenergetycznym i gwarantuje, że instalacje OZE dostarczają maksymalną ilość zielonej energii pierwotnie dopuszczonej dla każdego projektu tak długo, jak to możliwe. Dzięki zastosowaniu dwóch technologii, których profil produkcji wzajemnie się uzupełnia, znacznie zmniejsza się zależność od zmieniających się warunków atmosferycznych i ograniczeń wynikających z chwilowego braku źródeł energii, takich jak wiatr lub światło słoneczne. Umożliwia to bardziej stabilną i wydajną produkcję.

Hybrydowe elektrownie wykorzystują ten sam punkt przyłączenia do sieci i współdzielą infrastrukturę – podstację i linię odprowadzającą wyprodukowaną energię elektryczną. Ponadto, są one zlokalizowane na terenach, które były wcześniej wykorzystywane do wytwarzania energii odnawialnej, więc posiadają już drogi i infrastrukturę do obsługi obu technologii. Dzięki temu wpływ instalacji na środowisko i otoczenie jest znacznie niższy, niż w przypadku powstania dwóch niezależnych elektrowni.

Iberdrola rozwija obecnie także dwie inne instalacje fotowoltaiczne w tym samym regionie o łącznej mocy 400 MW – Velilla i Virgen de Areños III. Firma prowadzi również coraz śmielsze inwestycje w Polsce. W sierpniu tego roku zakupiła farmy wiatrowe Podlasek (15,5 MW) i Wólka Dobrzyńska (34,5 MW). Od 2021 roku jest też właścicielem farm Zopowy (30 MW) i Korytnica I (82,5 MW). Iberdrola planuje w naszym kraju budowę hybrydowej farmy OZE, podobnej do tej, jaka właśnie powstała w prowincji Burgos.

– Czytaj także: Grad zagraża panelom PV. Amerykańska firma ma na to rozwiązanie

Źródło: informacja prasowa – Iberdrola, iberdrola.com, green-news.pl

Fot. Iberdrola

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.