Iberdrola zbuduje projekt fotowoltaiczno-wodorowy o mocy 100MW

Hiszpański koncern energetyczny zrealizuje projekt farmy fotowoltaicznej połączonej z magazynem zielonego wodoru. Jak na razie, ma to być największy tego typu obiekt w Europie. Odbiorcą wytworzonego gazu będzie producent nawozu.

Największa farma fotowoltaiczno-wodorowa w W Europie

Instalacja ma powstać w centralnej Hiszpanii, w okolicy miasta Puertollano. W pełni operacyjna ma być w przyszłym roku. Oprócz paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 100 MW oraz magazynów wodoru, elektrownia będzie składała się także z magazynów energii o pojemności 20 MWh oraz elektrolizerów o mocy 20 MW. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Współpraca Iberdroli z producentem nawozu

Koszt inwestycji oscyluje na poziomie około 150 mln euro. Projekt największej europejskiej elektrowni fotowoltaicznej z magazynami wodoru, Iberdrola chce wykonać we współpracy z firmą Fertiberia, która w Hiszpanii specjalizuje się w produkcji nawozów. 

Zielony wodór zamiast gazu

Fertiberia, po uruchomieniu farmy, zostanie jedynym odbiorcą wyprodukowanego na farmie zielonego gazu. Trafi on do fabryki we wspomnianym Puertollano, gdzie firma produkuje ponad 200 tys. ton amoniaku rocznie. Użycie wodoru pozwoli producentowi zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz ziemny nawet o 10 procent. Fertiberia w ten sposób stanie się pionierem w dziedzinie wytwarzania zielonego nawozu. 

Źródło: pv-magazine.pl