IKEA stworzyła projekt domu dla pszczół. Można go w całości wykonać samodzielnie

Minimum zdolności manualnych, kilka drewnianych desek i darmowa instrukcja obsługi – tyle potrzeba, by samodzielnie stworzyć dom dla pszczół. Bee Home – bo tak nazywa się domowy ul od IKEA – powstał w ramach ogólnoświatowej akcji, której celem jest wspieranie pszczół.

Domowy ul od IKEA został zaprojektowany w ramach Międzynarodowego Dnia Pszczoły, który przypada na 20 maja. Projektanci placówki badawczo-rozwojowej SPACE10 należącej do IKEA, zaprosili do współpracy studio Bakken & Bæck oraz projektantkę Tanitę Klein. Wynikiem kooperacji jest niewielkich rozmiarów ul, który można ustawić zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie, balkonie lub dachu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dom dla pszczół samotnic  

O powstawaniu projektów przydomowych pasiek informowaliśmy już wcześniej. Dom dla pszczół, który proponuje IKEA jest jednak stworzony z myślą o tzw. pszczołach samotnicach. Nie mieszkają one w koloniach, ani złożonych ulach, a potrzebują jedynie małych otworów do przechowywania pyłku i składania jaj oraz ochrony przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią. Pszczoły „indywidualistki” znane są jako świetne zapylacze – jedna samotnica może zapylić taką samą ilość roślin, jak 120 pszczół miodnych. 

Dom dla pszczół można pobrać za darmo

Projekt Bee Home można pobrać za darmo jako plik cyfrowy, w którym znajdziemy pełną instrukcję oraz wymiary, które umożliwią nam samodzielne jego stworzenie. Na stronie SPACE10 znajduje się kilkanaście różnych wariantów, rozmiarów i kształtów, które mogą przybrać przydomowe ule. Do wykonania Bee Home potrzebujemy kilku drewnianych desek, określony sprzęt i minimalne zdolności manualne. Jeśli jednak nie posiadamy tych trzech składowych IKEA radzi, by zgłosić się do lokalnych rzemieślników, którzy na podstawie instrukcji wytną odpowiednie elementy.

Źródło: whitemad.pl